Autor:
Kategoria:
Link

Wystawa “Piaskun. Ludzie obudźcie się” Kuby Konarzewskiego

Fot. CK – Kuba Konarzewski wraz z artystką Gretą Grabowską oraz wiceburmistrz Emilią Mazur podczas otwarcia wystawy.

W dniu 12 sierpnia w galerii CK kina Goplana odbył się wernisaż wystawy fotografii i kostiumów pt.”Piaskun. Ludzie obudźcie się” autorstwa Kuby Konarzewskiego, która będzie dostępna dla zwiedzających do 5 września 2022 roku.

Wystawa “Piaskun. Ludzie obudźcie się” to część szerszego projektu teatralno-plastycznego, który powstał na przełomie ostatniego roku. Autor Kuba Konarzewski, wyreżyserował sztukę, stworzył kostiumy, jak również cykl obrazów tworzący artystyczną narrację komentującą naszą współczesność.

Prace stylistyką nawiązują do naszych słowiańskich korzeni i dotyczą fundamentalnych wartości. Pisząc tę sztukę – jak zauważa Kuba Konarzewski – chciałem oprzeć się o mitologię słowiańską, pokazać siedem grzechów, które tutaj są i jakby takie powstanie świata, czyli jest Bóg, jest diabeł, powstaje świat, […]. Potem są poszczególne grzechy, te grzechy zmieniają ludzi. Doprowadzają w końcu, aż do rozlewu krwi, dzieje się wojna. Niestety życie pokazało, że może być tak również w świecie rzeczywistym […].

Autor podczas otwarcia wystawy nawiązał do fabuły wyreżyserowanego spektaklu mówiąc – “Cała sytuacja, w tej mojej wymyślonej bajce […] zaszła tak daleko, że świat zszedł na psy. Ludzie okazali się źli, niedobrzy, mieli same wady. Kościół nazywa to grzechami. Doprowadzili do tego, że ludzie są sobie wrogami, że liczą się tylko pieniądze, że wszyscy są poróżnieni, że nie ma żadnych punktów odniesienia, dobra, zła. Jest tylko tak jak jest. I Piaskun się wkurzył i w ostatniej scenie zamiast ten sen rozdawać przyczepił sobie dzwoneczki i zawołał ludzie obudźcie się i o tym jest ta dzisiejsza wystawa”.

Kuba Konarzewski to artysta plastyk, scenograf, kostiumolog, stylista i fotograf. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Przez lata związany z warszawskimi teatrami. Obecnie mieszkaniec Gminy Połczyn-Zdrój. Właściciel pensjonatu “Stacja Toporzyk” zlokalizowanego w sercu Szwajcarii Połczyńskiej, czyli w Toporzyku. Organizator plenerów artystycznych.