Autor:
Kategoria:
Link

XI NARODOWE CZYTANIE W POŁCZYNIE-ZDROJU

Zapraszamy na XI Edycję Narodowego Czytania, która odbędzie się 3 września o godzinie 15:00 w Połczyńskim Parku Zdrojowym przy Pijalni wody “Joasia”.

W tym roku wspólnie przeczytamy “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Przypomnijmy, że 2022 rok został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc wspaniała okazja by odczytać publicznie dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii.

Narodowemu Czytaniu patronuje Para Prezydencka, a organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

O tegorocznej edycji Narodowego Czytania Prezydent RP mówi tak:

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.”
Prezydent RP Andrzej Duda.