Kameralny Chór Mieszany “Cantus” 2023, Fot. Jacek Gugulski
Kameralny Chór Mieszany CANTUS powstał w kwietniu 1998 r. w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju. Jego założycielem jest Bolesław Kurek – dyrygent, aranżer, nauczyciel emisji głosu. W bieżącym roku chór obchodzi jubileusz 25. lecia działalności artystycznej.
„Cantus” brał udział w licznych festiwalach, przeglądach i konkursach, godnie reprezentując swoje miasto, powiat, województwo – a także zdobywając prestiżowe nagrody. Koncertował również za granicą – w Niemczech, Czechach, Ukrainie, Litwie i we Włoszech, gdzie połczyńscy śpiewacy godnie spełniali misję przybliżania innym narodom polskiej pieśni, rozsławiając swoją ojczyznę.
Już w pierwszych latach swojej działalności w roku 2000 „Cantus” odniósł pierwszy ważny sukces, zdobywając III miejsce w Konkursie Pieśni Chóralnej w Gdańsku, a dwa lata później został laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie. W 2003 r. był uczestnikiem dwóch międzynarodowych festiwali: XXXVIII Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz Międzynarodowego Festiwalu Kultury w Mosciano Sant’Angelo we Włoszech. Udział w międzynarodowym festiwalu w Mosciano Sant’Angelo poskutkował nawiązaniem przyjaźni partnerskiej pomiędzy Połczynem-Zdrojem a włoskim miastem Controguerra. We współpracy z innymi chórami z Pomorza Zachodniego “Cantus” dokonał nagrania płyty „Msza o pokój” autorstwa współczesnego polskiego kompozytora Jana Szopińskiego. Chór miał wielki zaszczyt wręczyć tę płytę papieżowi Janowi Pawłowi II podczas audiencji w Castel Gandolfo w 2003 roku.
“Cantus” nawiązał wieloletnią współpracę partnerską z Chórem Leśników z miasta Templin w Niemczech, słynnym Chórem ECHO, działającym przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej we Lwowie, a w późniejszych latach także z Chórem GOROL z Jablonkowa (Czechy).
W 2006 roku uzyskał 1 miejsce podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Patriotycznej w Krynicy-Zdroju. W tym samym roku był uczestnikiem V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie. W 2008 roku uzyskał I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Scenicznych w Polanicy-Zdroju. W 2009 roku zdobył uznanie Jury 44. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, otrzymując brązowe dyplomy w dwóch kategoriach; w roku 2011 został laureatem Grand Prix Wojewódzkiego Przeglądu Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie. W 2017 roku “Cantus” godnie reprezentował wojewódstwo zachodniopomorskie podczas Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu, gdzie przybliżał ukraińskim przyjaciołom polską chóralistykę.
Chór trzykrotnie wystąpił podczas konferencji naukowych w Sejmie RP, reprezentując godnie swoje miasto i wojewódzwo zachodniopomorskie. Uczestniczył w obchodach 600. lecia Bitwy pod Grunwaldem, wykonując program „Nie rzucim Ziemi, skąd nasz ród”, złożony z pieśni historycznych i rycerskich. Wielokrotnie uświetniał msze inaugurujące uroczystości państwowe w najważniejszych dla Polaków świątyniach, m. in. w Kościele Mariackim w Krakowie, Archikatedrze Warszawskiej, Świątyni Opatrzności Bożej, Bazylice w Licheniu, na Jasnej Górze w Częstochowie oraz w Katedrze Lwowskiej. Wielokrotnie koncertował podczas słynnych Koncertów Niedzielnych w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz w świątyniach Koszalina,
Kołobrzegu. Słupska i innych miejscowości Pomorza.
„Cantus” został objęty honorowym patronatem przez OSP w Połczynie-Zdroju. W ramach współpracy wielokrotnie brał udział w licznych przeglądach, organizowanych przez ZG ZOSP RP, zdobywając wysokie lokaty. Trzykrotnie jako jedyny chór miał przyjemność śpiewać z towarzyszeniem ponad stu orkiestr z całej Polski podczas trzech ostatnich Ogólnopolskich Pielgrzymek Strażaków na Jasną Górę (w latach 2005, 2010, 2015). W 2018 roku chór miał wielki zaszczyt wystąpić podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, zorganizowanych z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W 2021 roku „Cantus” dał oprawę uroczystej Mszy Świętej w Archikatedrze Warszawskiej z okazji obchodów 100. rocznicy powstania Związku OSP RP. Specjalnie z okazji tego wydarzenia dyrygent chóru Bolesław Kurek skomponował pieśń „Płonie w nas strażacki zew” do tekstu naszego chórzysty Andrzeja Tworka. Prapremiera utworu odbyła się podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie.
Za wysokie osiągnięcia w dziedzinie kultury Chórowi CANTUS nadano: Wyróżnienie Honorowe „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego”, Honorową Odznakę Burmistrza Połczyna-Zdroju „Salus Publica Suprema Lex” oraz Medal „Zasłużony dla Połczyna-Zdroju”.