Autor:
Kategoria:
Link

Połczyński kalendarz 2022 z widokami Szwajcarii Połczyńskiej

Limitowana edycja kalendarza Połczyn-Zdrój na nowy 2022 rok ozdobiona została zdjęciami wyjątkowej w skali całego kraju, polodowcowej krainy zwanej “Szwajcarią Połczyńską”. Zdjęcia autorstwa m.in. Andrzeja Świrko ukazują niezwykłość przyrodniczą miejsc nieskażonych dotąd cywilizacją w kontekście czterech pór roku. Publikacja uzupełniona została także opisem Szwajcarii Połczyńskiej i wizerunkiem Królowej.

W północnej Polsce na Pomorzu Zachodnim, w Gminie Połczyn-Zdrój istnieje niezwykły rezerwat – “Dolina Pięciu Jezior”. To unikalna enklawa przyrody i serce krainy, zwanej z dawien dawna Szwajcarią Połczyńską. Z racji swoich szczególnych walorów przyrodniczych i zachowanej dziewiczości kraina ta niekiedy nazywana jest “Bieszczadami Północy”, a nawet “Polskim Yellowstone”.

Szwajcaria Połczyńska to nazwa wybitnie polodowcowej krainy (subglacjalna rynna), utworzonej w wyniku działalności lodowca, ze stosunkowo wysokimi jak na krajobraz Pomorza Zachodniego wzgórzami morenowymi, pokrytych lasami i pastwiskami. Wysokości wzgórz przekraczają 200 m n.p.m. (m.in. Wola Góra 219 m n.p.m., Spycza Góra 203 m n.p.m.). Kraina charakteryzuje się stromymi zboczami dolin, głębokimi jarami, w których płyną strumienie wpadające do polodowcowych jezior rynnowych. Zbocza doliny porośnięte są głównie bukami. Szczególnie zróżnicowany ekosystem, który wytworzył się tutaj od okresu ostatniego zlodowacenia, zapewnia dogodne warunki do życia dla wielu rzadkich, jak również chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Kalendarz znajduje się w sprzedaży w Galerii CK i punkcie Informacji Turystycznej, a także w kasie kina “Goplana” w cenie 25 zł. Można także zamówić kalendarze z wysyłką, za pośrednictwem e-mail: kontakt@ckpolczyn.pl. Koszt dostawy kurierem DHL 15 zł.