Narodowe Czytanie 2023 w Połczynie-Zdroju

Zapraszamy na XII Edycję Narodowego Czytania, która odbędzie się w Połczynie-Zdroju, w dniu 9 września o godzinie 12:00 w kameralnym otoczeniu Parku Zdrojowym przy pijalni wody “Joasia”. Tegoroczną lekturą, którą przeczytamy wspólnie z naszymi znamienitymi gośćmi będzie “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Przypomnijmy, za stroną Prezydenta RP, który sprawuje honorowy patronat nad ogólnopolską akcją “Narodowego Czytania” zainicjowaną w 2012, że ““Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego “Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. “Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. “Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.”

Połczyńskie odsłony “Narodowego Czytania” należą do najbardziej interesujących wydarzeń tego typu w kraju. Odbywają się w plenerze, w otoczeniu wyjątkowego Parku Zdrojowego, a także na tle, specjalnie przygotowanie na tę okazję scenografii. Zapraszamy do wspólnej lektury do Połczyna-Zdroju już w najbliższą sobotę.