37. Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów

W dniach od 23 do 25 listopada 2023 r. po raz 37. w Połczynie-Zdroju odbędzie się Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów.

Turniej Skamandrytów to dobrze ugruntowane i rozpoznawalne w wydarzenie kulturalne, które od lat gromadzi w “Kurorcie z duszą” miłośników poezji i Skamandrytów z całej Polski. Uczestnicy obok zmagań stricte turniejowych, gdzie rywalizują o atrakcyjne premie finansowe i zaszczytny tytuł Grand Prix, mają również możliwość uczestniczenia w interesujących wydarzenia kulturalnych.

WYDARZENIA TURNIEJOWE:

W piątkowy wieczór zapraszamy na monodram pt. “Kołatka” w wykonaniu Andrzeja Mastalerza, a w sobotę po Koncercie Galowym Laureatów o godzinie 18:00 zapraszamy na Jubileusz Grażyny Szapołowskiej, która wykona spektakl słowno-muzyczny pt. “Podróżą każda miłość jest”. W programie spektaklu prezentowane będą głównie teksty polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, m.in. wiersze: „Nic dwa razy się nie zdarza”, „Portret kobiecy” czy „Muzeum”. O oprawę muzyczną spektaklu zadba Robert Horna – wirtuoz gitary klasycznej, ceniony i uznany solista oraz kameralista.

PROGRAM:

23.11. CZWARTEK
09:00 – Turniej recytatorski dla dzieci “Młody Skamander”

24.11. PIĄTEK
16:00 – Przesłuchania uczestników Turnieju
20:00 – Maciej Makowski czyta fragmenty “Tuwim. Wylękniony bluźnierca” Mariusza Urbanka.

25.11. SOBOTA
09:00 – Przesłuchania uczestników Turnieju
16:00 – Koncert Galowy Laureatów
18:00 – Jubileusz Grażyny Szapołowskiej “Podróżą każda miłość jest”.

NAGRODY:

Dla laureatów turnieju obok zaszczytnego tytułu Grand Prix naszego turnieju przygotowaliśmy atrakcyjne premie finansowe, a ich suma wyniesie minimum 9000 zł. Nagroda główna Grand Prix to 2500 zł. Ponadto uczestnicy turnieju będą rywalizować o nagrody w dwóch niezależnych kategoriach: recytacja oraz poezja śpiewana. W każdej z tych kategorii przyznane zostaną trzy premiowane nagrodami miejsca. W kategorii recytacja: pierwsze miejsce to nagroda w wysokości 1000 zł, drugie miejsce to nagroda w wysokości 500 zł, zaś trzecie miejsce to nagroda w wysokości 400 zł. W kategorii poezja śpiewana: pierwsze miejsce to nagroda w wysokości 1300 zł, drugie miejsce to nagroda w wysokości 800 zł, zaś trzecie miejsce to nagroda w wysokości 500 zł.

Przewidzieliśmy także nagrody specjalne i wyróżnienia dające uczestnikom możliwość zdobycia dodatkowych gratyfikacji:

  • Nagrodę za interpretację tekstu Juliana Tuwima – 500 zł;
  • Nagrodę dla najlepszego wykonawcy zamieszkałego w powiecie świdwińskim – 500 zł;
  • Nagrodę dla najlepszego wykonawcy zamieszkałego w województwie zachodniopomorskim – 500 zł.
  • – Nagrodę im. Janiny Prażanowskiej za najlepszy debiut – 500 zł.

JURY:

Oceną prezentacji zajmie się grono znamienitych Jurorów w składzie

Grażyna Szapołowska – przewodnicząca Jury. Absolwentką warszawskiej PWST. Przez lata związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Ma na koncie ma ponad sto ról filmowych. Jej warsztat i charyzmę sceniczną cenili najwięksi i najbardziej wymagający polscy reżyserzy tacy jak: Andrzej Wajda i Krzysztof Kieślowski. Popularność i uznanie wśród widzów potwierdzają otrzymane nagrody, m.in. aż czterokrotnie była laureatką najstarszej polskiej nagrody filmowej “Złota Kaczka”, a także odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Ceniona aktorka, z powodzeniem próbuje sił w literaturze, w swym dorobku ma wydane cztery książki: “Zapomniałam o tobie” (2015), “Poza mną” (2013), “Ścigając pamięcią” (2013), “Pocałunki” (2005).

Maciej Makowski – absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej z 2003 roku. Znany m.in. z ról w serialach „La La Poland”, „Złotopolscy”, „Barwy Szczęścia”, „Klan”, „Klinika Samotnych Serc” oraz w filmach „80 milionów”, „Władcy Przygód Stąd do Oblivio”, „Planeta Singli”. Współtwórca „Kabaretu Na Koniec Świata” i „Teatrzyku Gędźba”. Występował też m.in. na deskach teatrów Dramatycznego, Kamienicy, Capitol i Scena Współczesna w Warszawie. Jest autorem muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych.

Wojciech Kowalski – absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego. W sezonie 2010 – 2011 aktor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Od 2014 aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, gdzie zagrał w dwudziestu pięciu premierach, takich jak m.in. „Ryszard III”, „Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna” reż. Piotr Ratajczak, „Żeby umarło przede mną” reż. Daria Kopiec, „Jędrek, czyli urządzimy wam dożynki” reż. Aneta Groszyńska. Ponadto Lektor radiowy i telewizyjny, a także instruktor teatralny w Centrum Kultury w Połczynie Zdroju.

NASI SPONSORZY:

Miło nam poinformować, że tegorocznymi sponsorami Turnieju Skamandrytów zostali: Gmina Połczyn-Zdrój, Powiat Świdwiński, Pomorze Zachodnie, GlobTank, Willa Hopferówka, Stowarzyszenie PiK oraz .

ZGŁOSZENIA I OPŁATY:

Aby wziąć udział w Turnieju Skamandrytów należy wypełnić zgłoszenie za pośrednictwem formularza on-line dostępnego pod linkiem:

 

FORMULARZ ON-LINE: ZGŁOSZENIE

 

Pakiet bez zakwaterowania wynosi 80 zł. Z opłaty zwolnione są osoby w wieku od 16 do 18 roku życia oraz mieszkańcy Gminy Połczyn-Zdrój. Pakiet z jednodniowym zakwaterowaniem w hotelu wynosi 250 zł, w internacie 150 zł. Dowód opłaty należy przesłać najpóźniej do 21 listopada 2023 roku na adres: Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, ul. Parkowa 4, 78-320 Połczyn-Zdrój lub e-mail: kontakt@ckpolczyn.pl.

Odpowiedzi na wszelkie pytania związane z turniejem udzielamy pod numerem telefonu: 663 846 865.

DOKUMENTY DO POBRANIA:

  1. Regulamin.
  2. Ogólna Klauzula Informacyjna.