Z Ryszardem Ćwirlejem o powieści kryminalnej

21 listopada 2018 r. zaprosiliśmy do Galerii Kina Goplana na spotkanie autorskie z mistrzem kryminału, Ryszardem Ćwirlejem.

Podczas spotkania pisarz zaproponował swoim czytelnikom m.in. “wykład” na temat polskiej powieści kryminalnej od czasów PRL-u do współczesności. W swojej prezentacji sięgnął także do okresu międzywojennego. Opowiadał m.in. o dobrych i złych latach polskiego kryminału, wpływie propagandy na literaturę kryminalną, popularnych seriach wydawniczych i bohaterach powieści kryminalnych, dawniejszych i współczesnych pisarzach “kryminalistach”, powieściach (własnych i cudzych).

Ryszard Ćwirlej to pisarz i dziennikarz telewizyjny, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytertu Poznańskiego. Jest autorem m. in. cyklu o milicjantach z Poznania oraz cyklu o komisarzu Fischerze. Za swoją twórczość zdobył sporo nagród, m.in. Nagrodę Kryminalnej Piły dla Najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2015 roku za powieść Błyskawiczna wypłata, Nagrodę Prezydenta Miasta Piły “Syriusz 2016” w kategorii Kultura, Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru 2016 za powieść Śliski interes, Nagrodę Wielkiego Kalibru 2018 za powieść Tylko umarli wiedzą, Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru 2018 za powieść Tylko umarli wiedzą.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program Partnerstwo dla książki w ramach projektu “Droga do biblioteki – ciąg dalszy”.