Wystawa Festiwal Zespołów Artystycznych WP w Połczynie-Zdroju

W dniu 4 kwietnia 2024 roku zainaugurowaliśmy wystawę fotografii i pamiątek związanych z połczyńskim Festiwalem Muzyki i Piosenki Żołnierskiej, którego historia rozpoczęła się w 1967 i trwała do 1980 roku. Wydarzenie w 1968 roku przemianowane zostało na Festiwal Zespołów Artystycznych Wojska Polskiego, a jego pomysłodawcą był Eugeniusz Tkaczuk. Zmiana nazwy wydarzenia związana była z przeniesieniem głównego festiwalu do Kołobrzegu.

Obecni podczas otwarcia wystawy Marszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz Burmistrz Sebastian Witek zapowiedzieli przywrócenie festiwalu do Połczyna-Zdroju. Kolejna edycja tego wydarzenia w rozszerzonej formule dedykowanej dla wszystkich służb mundurowych ma się odbyć jeszcze w tym roku 7 i 8 września w połczyńskim amfiteatrze.

Otwarcie wystawy było także okazją do wspomnień, bo festiwal choć trwał relatywnie krótko zapisał się głęboko w pamięci naszych Mieszkańców. Jak duże było to wydarzenie oraz jakie miało znaczenie dla Połczyna-Zdroju opowiedział m.in. Janusz Hyjek zaangażowany przez lata w jego organizację.

Uczestnicy wystawy wysłuchali także fragmenty reportażu Barbary Gołembiewskiej z 1967 r. opowiadającego o “I Festiwal Muzyki i Piosenki Żołnierskiej” dostępnego na stronach Polskiego Radia Koszalin LINK.

W spotkaniu wziął udział wiceprezes zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy WP ze Słupska płk. Jan Karaś. W Słupsku działa jeden z nielicznych zespołów, które przetrwały do dziś dnia zajmujący się piosenką żołnierską pod nazwą Wojskowy Zespół Wokalny “Wiarusy”.

Wystawę można zwiedzać w Galerii CK kina Goplana do 21 kwietnia 2024 roku. Serdecznie zapraszamy!