Udana premiera spektaklu “Gdzie jest Willy?”

fot. Kamila Kijo

Publiczność w regionie ceniąca sobie teatr może być spokojna. Powstał właśnie nowy, obiecujący projekt teatralny w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, który ma za sobą udaną premierę sztuki w reżyserii Wojciecha Kowalskiego pod tytułem “Gdzie jest Willy?”. Aktorzy po raz pierwszy wystąpili w wyremontowanej auli CK i od razu przy pełnej publiczności co zwiastuje częstsze spotkania z teatrem w tym szczególnym i klimatycznym miejscu.

Scenariusz sztuki napisany przez Wojciecha Kowalskiego został oparty na trzech wielkich dziełach Williama Shakespeare’a, których oddziaływanie na kulturę europejską i literaturę jest bardzo silne do dziś, a mianowicie na “Makbecie”, “Hamlecie” oraz “Romeo i Julia”. Takie połączenie mogło zapowiadać spory ciężar gatunkowy sztuki i tak rzeczywiście było, ale jeśli ktoś myśli, że była to sztuka anachroniczna to może być w sporym błędzie. Udało się bowiem artystom i reżyserowi pokazać aktualność dzieł twórcy nowożytnego teatru i zrobić nawiązanie do czasów współczesnych, w tym do kondycji człowieka zaprzęgniętego w prym korporacyjnego ładu.

Sporego wyzwania aktorskiego, zagrania w tak wymagającej sztuce podjęło się czterech aktorów: Agata Pachciarek, Adam Słabkowski, Wojciech Grzegorczyk oraz Krzysztof Szewczuk i trzeba przyznać, że wywiązali się oni ze swego zadania bardzo dobrze.

Po sztuce przeważały pochlebne recenzje. Śledząc wpisy w komentarzach pod postami na Facebooku można znaleźć m.in. taką dość reprezentatywną opinię – “Sztuka innowacyjna, dobrze zagrana. Warto było na niej być. Zespół otrzymał gromkie brawa”. I rzeczywiście dla większości widzów było to duże zaskoczenie, że otrzymali porcję solidnego teatru trzymającego w napięciu do samego końca.

Foto. Kamila Kijo (CK)