Przed świętami w Popielewie

W Filii Bibliotecznej w Popielewie trwają przygotowania do świąt. Dzieci i bibliotekarka zadbały o piękny wystrój placówki. Większość ozdób powstała podczas zajęć florystycznych.

Zajęcia florystyczne dla dzieci odbywały się od 1 do 14 grudnia. Florystyczne – czyli jakie? Słowo “florystyka” kojarzy się nam z kwiatami – ich badaniem (botanika) lub artystycznym układaniem. Niektórzy uważają florystykę (tę w drugim znaczeniu) za dziedzinę sztuki wykorzystującą kwiaty.

Czy tylko kwiaty? Kiedyś może tak, ale współczesny florysta używa bardzo różnych “materiałów roślinnych”, kwiaty – to dla niego za mało. Tworząc swoją pracę może wykorzystywać np. gałązki drzew, mech, korę itp. Oprócz tego ma do wyboru sporo różnych “nieprzyrodniczych” dodatków, jak np. koraliki, wstążeczki, cekiny itp.

Floryści tworzą nie tylko dekoracje kwiatowe, ale również biżuterię i najrozmaitsze ozdoby. Dzieci z Popielewa zajęły się tzw. florystyką świąteczną – tworzyły kompozycje Boże Narodzenie. Podczas zajęć powstały bombki, stroiki, choinki i wianki.

Dzieci i bibliotekarka gorąco dziękują anonimowemu darczyńcy za materiały do przeprowadzenia zajęć.

Przedświąteczne zajęcia w bibliotece (fot. Anna Sołowiej):