Autor:
Kategoria:
Link

Połczyńskie Koncerty Kameralne

Nowo wyremontowana przez Gminę Połczyn-Zdrój aula CK w ośrodku kultury przy ulicy Wojska Polskiego 54 dała możliwość do organizacji w “kurorcie z duszą” cyklu koncertów kameralnych. Nasza sala słynie z bardzo dobrej akustyki, co doceniają goszczący u nas znamienici wykonawcy.
Już 8 marca odbędzie się czwarty koncert z tego cyklu, a będzie to “Czardasz na obcasach”, który wykonają wybitny węgierski skrzypek Sandor Javorkai & Baltic Neopolis Orchestra. Koncert ten wypełnią utwory takich twórców jak: B. Miranda, P. Sarasate, J. Massenet, V. Monti, B. Bartok.
Koncert, który zainicjował całość odbył się w dniu 15 kwietnia 2023 roku, a jego wykonawcą był niezwykle uzdolniony pianista młodego pokolenia Szymon Nehring zdobywca wielu konkursów pianistycznych, m.in. finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W ramach Połczyńskich Koncertów Kameralnych odbyły się również w dniu 14 września koncert “Spanish Night” w wykonaniu cenionego także na świecie, wybitnego instrumentalisty Krzysztofa Meisingera wraz z towarzyszącym muzykowi quartetem Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina. W trakcie koncertu słuchacze mieli okazję usłyszeć najsłynniejsze, ukochane przez publiczność utwory hiszpańskie nierozerwalnie kojarzone z gitarą takie jak “Requerdos de la Alhambra” F. Tarregi, “Romance de Amor” czy “Asturias” I. Albeniza w opracowaniu na gitarę i orkiestrę smyczkową.
14 października 2023 roku odbył się trzeci koncert z omawianego cyklu. Centrum Kultury zaprosiło do jego wykonania Macieja Tubisa, który zaprezentował utwory z najnowszej swojej płyty “Komeda. Reflections”.
Powstanie cyklu koncertów kameralnych stworzyło możliwość naszym mieszkańcom oraz kuracjuszom uczestnictwa w tzw. “kulturze wysokiej”. Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju dzięki tym koncertom realizuje dostępność do dóbr kultury zarezerwowaną dotąd dla mieszkańców dużych miast i prestiżowych sal koncertowych.