Autor:
Kategoria:
Link

Koncert “Czardasz na obcasach” – Sandor Javorkai i Baltic Neopolis Orchestra w Połczynie-Zdroju

Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju wraz z Baltic Neopolis Orchestra zapraszają na wyjątkowy koncert z okazji “Dnia Kobiet”, który wypełnią uwielbiane od lat węgierskie szlagiery klasyki, porywające słuchaczy na całym świecie swym ognistym temperamentem i kojących nostalgią. Demon skrzypiec Sandor Javorkai wraz z orkiestrą Baltic Neopolis zaprezentuje repertuar nawiązujący do kultury romskiej, rumuńskiej, czy węgierskiej, ze słynnym czardaszem na czele.
Koncertmistrz i solista – Sandor Javorkai to znakomity węgierski skrzypek. Artysta studiował w Budapeszcie i Wiedniu. Obecnie, jako solista występuje w Europie i Azji.
„Czardasz na obcasach”– różnorodny i piękny, jak każda kobieta!

Program:

  • B. Miranda “Adagio Lamentoso”
  • P. Sarasate “Melodie cygańskie”
  • J. Massenet “Medytacje” z opery Thais
  • V. Monti “Czardasz”
  • B. Bartok “Tańce Rumuńskie”
  • P. Sarasate “Navarra” na dwoje skrzypiec

Artyści:

  • Sandor Javorkai – skrzypce
  • Baltic Neopolis Orchestra
Sándor Jávorkai (skrzypce)
Studiował na Akademii im. Franza Liszta w Budapeszcie, a następnie przeniósł się na University of Music and the Performing Arts w Wiedniu, które ukończył z wyróżnieniem w 2004 roku. Obecnie jest w trakcie przewodu doktorskiego w Wiedniu.
Jako koncertmistrz grał pod batutą Mariss Jansons i Marcello Viotti w International Orchestra Institute Attergau, pod patronatem Filharmonii Wiedeńskiej. W 2008 roku występował także jako koncertmistrz i solista z Europe Philharmonic.
Koncertował w całej Europie i na świecie. Jako solista koncertował z renomowanymi orkiestrami, takimi jak Berlin Symphony, Dresden Philharmonic, Sinfoniet-ta Baden, Tonkunstler Orchestra of Lower Austria, Savaria Symphony Orchestra, Budapest Philharmonic, Győr Philharmonic, North Hungary Symphony Orkiestra, Szeged Symphony Orchestra i Debrecen Symphony Orchestra.
Występował w ważnych salach koncertowych na całym świecie, m.in. we Wiedniu, Berlinie, Luksemburgu, Warszawie, Tokio czy Pekinie. Otrzymał stypendium z Herbert von Karajan Center we Wiedniu. Jest także zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów m.in. w Hiszpanii, Grecji i Austrii.
Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich z udziałem artystów o międzynarodowej renomie m.in: Izaaka Sterna, Tibora Vargy i Vladimira Spivakova, a także György Pauka, Loranda Fenyvesa, Stefana Ruhy, Ferenca Radosa i Very Vaidman.
Wraz ze swoim bratem, wiolonczelistą Adamem Jávorkai, nagrał Podwójny koncert Brahmsa i Wstęp Camille Saint-Saens oraz Rondo capriccioso z Orkiestrą Filharmonii Győr pod dyrekcją Adama Med-veczky.
Głęboka muzykalność tego wyjątkowego talentu i wirtuozeria gry bez wysiłku zostały wyróżnione wyłącznie pierwszymi nagrodami w licznych konkursach międzynarodowych: 1990-1994: kolejnymi pierwszymi nagrodami na konkursie instrumentów smyczkowych Emila Vajdy na Węgrzech; 1992: I nagroda na Konkursie Skrzypcowym Jánosa Koncza na Węgrzech; 1993: I nagroda i nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Flescha na Węgrzech; 1999: nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Pablo de Sarasate w Pampelunie, Hiszpania; 2000: I nagroda i nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Salonikach, Grecja; 2003: wraz ze swoim bratem Ádámem Jávorkai, 1. miejsce na konkursie Kodály w Semmering, Austria.
Miejsce: Aula CK, ul. Wojska Polskiego 54
Data: 8 marca 2024 roku, g. 19:00
Bilety: 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy: dzieci, emeryci i renciści).
Liczba miejsc ograniczona, dostępnych jest tylko 100 biletów!
Bilety dostępne w kasie Kina Goplana oraz na stronie

bilety

Koncert odbywa się w ramach “stART-cykl koncertów, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.