KONCERT BRETOŃSKI W POŁCZYNIE-ZDROJU!


Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju zaprasza na wyjątkowy koncert, którego wykonawcami będą uznani muzycy pochodzący z Francji: flecista Jean-Luc Thomas oraz skrzypek Gab Faure. Królowie karo, eksploratorzy muzyki tanecznej.

Gawot, plinn, polka – mówi wam to coś? Nie? Bretania, celtycka kraina położona na krańcu świata (zachodnia Francja) to miejsce gdzie tańczy się nawet śpiąc! Jean-Luc Thomas i Gab Faure od kilkudziesięciu już lat umiejętnie zapraszają tłumy do przyjemnego tańca. Ale na tym nie poprzestają: do granych przez nich tradycyjnych melodii ludowych dodają trochę akcentów i rytmów złowionych podczas ich dalekich podróży do takich krajów jak Irlandia, Brazylia, Bałkany, Niger czy Indie… Muzyków inspirują wszystkie kontynenty i kultury ich ziemskich braci. Teraz wybrali się po tournée po Polsce i jednym z niewielu miast, które odwiedzą będzie właśnie Połczyn-Zdrój!

Porozumienie dusz i zakorzenienie w tradycji.

Duet każdorazowo reinterpretuje melodie taneczne wzajemnie się słuchając i muzycznie rozmawiając ze swobodą, fantazją, wariacjami i improwizacją. Kompozycje, które narodziły się z ich dialogu, staną się zapewne kiedyś melodiami tradycyjnymi, ponieważ w świecie, który podąża do przodu, „współreagujemy z danym miejscem, myślimy razem ze światem” (Edouard Glissant).
Z miłością i humorem – taka jest ich dewiza.

Flecista Jean-Luc Thomas, muzyk podróżnik, poszerza granice swojego rodzimego regionu bretońskiego o spotkania z inną estetyką: jazzem, muzyką współczesną oraz muzyką odległych kultur. Na pograniczu między kompozycją a improwizacją, artysta rozwija swój język, którym przekazuje, w miarę swoich przygód, artystyczne tonacje, które utkał na swojej drodze. „Nie ma projektów, jest tylko droga. Chodzi o to, by pozostawać dyspozycyjnym i aktywnym. W głowie odmienność, na ramieniu flet.”

Gab Faure, wolna i wrażliwa dusza, zaczął grać na skrzypcach, kiedy poszedł do szkoły pod koniec lat 80-tych. 10 lat nauki w szkole muzycznej w Caen rozbudziło w nim pasję do muzycznych odkryć. Kolejne dwie dekady zawiodły go z Bretanii do irlandzkich pubów, orientalnych wybrzeży morza Śródziemnego – Turcja, Algieria, Izrael czy ostatnio Bałkany. Jest to mieszanka wpływów komponujących się w jedyny w swoim rodzaju, bogaty i zawsze zaskakujący styl gry.

Jean-Luc Thomas – drewniane flety poprzeczne
Gabriel Faure – skrzypce

 
Nagrania źródłowe:

Film “Souffle de la Terre” (“Oddech Ziemi”) prezentujący postać J-L.Thomasa, twórcy duetu:

Miejsce: Galeria CK
Data wydarzenia: 29.03.2022 r., g. 19:00
Wstęp: 24 zł