I Rajd Krajoznawczy “Poznaję Szwajcarię Połczyńską”

RAJD KRAJOZNAWCZY POPIELEWO – CZARNKOWIE
Za nami pierwszy z czterech rajdów krajoznawczych w ramach projektu realizowanego przez Centrum Kultury pod nazwą “Poznaję Szwajcarię Połczyńską”, który odbył się w sobotę 16 września na trasie o długości 11 km z Popielewa do Czarkowia.
Na starcie przy Geo-świetlicy w Popielewie stanęło ponad trzydziestu uczestników, wśród których znaczącą siłę stanowili kuracjusze goszczący w naszym kurorcie, a także rodziny z dziećmi. Trasa rajdu wiodła przez malownicze tereny Szwajcarii Połczyńskiej, przecinające rynnę polodowcową Doliny Pięciu Jezior pomiędzy trzecim, a czwartym jeziorem.
Uczestnicy rajdu obok zapoznania się z wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi Szwajcarii Połczyńskiej dowiedzieli się także więcej o historii rodu von Manteuffel, którego to dobra były rozlokowane na terenie okolic Popielewa. Jedną z ciekawostek rajdu było odwiedzenie wczesnośredniowiecznego grodu zlokalizowanego na południe od Popielewa, który po wiekach nazywany był “grodem zbójców”, o czym wspomniał przewodnik Andrzej Świrko. Punktem docelowym wyprawy była świetlica w Czarnkowiu, gdzie dyrektor CK Krzysztof Szewczuk wręczył uczestnikom rajdu dyplomy, a także zaprosił na poczęstunek, który zorganizowany został we współpracy z Sołectwem Czarnkowie.
Partnerami i mecenasami naszej akcji są: Gmina Połczyn-Zdrój, Nadleśnictwo Połczyn-Zdrój, Stowarzyszenie PIK, Granty Norweskie.
Przypominamy, że udział w rajdach jest bezpłatny. Zapisy odbywają się za pośrednictwem formularza on-line: https://forms.gle/H4pVN7CYq9cCgCy99 jak również w punkcie Informacji Turystycznej mieszczącej się w Galerii CK przy kinie Goplana. Organizator zapewnia także transport i poczęstunek podczas podsumowujących poszczególne rajd ogniskach.
Najbliższy rajd odbędzie się już 23 września 2023 roku, o g. 11:00 zbiórką przy kinie Goplana. O 11:30 ze świetlicy w Czarnkowiu wyruszymy na trasę w około Doliny Pięciu Jezior tzw. “Połczyńską Gardą”, zaliczając także najwyższe wniesienie Szwajcarii Połczyńskiej.
Fot. Krzysztof Szewczuk / Kamila Kijo