Ferie zimowe w placówkach wiejskich

Placówki wiejskie Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju realizowały ferie zimowe w ramach własnych programów tematycznych.

Filia Biblioteczna w Gawrońcu zaprosiła na zajęcia pod hasłem “Ferie na luzie”. Dzieci uczestniczyły w zabawach i grach ruchowych z piłką, grały w ping-ponga i piłkarzyki, w gry komputerowe i planszowe. W bibliotece odbywały się także zajęcia kulinarne, dzieci nauczyły się robić sałatki karnawałowe i kolorowe kanapki – nabyły umiejętności higienicznego przygotowywania posiłków oraz bezpiecznego posługiwania się sztućcami i innymi przyrządami kuchennymi. Nie zapomniano o książce – dzieci wyruszyły w podróż do Krainy Śniegu. Były w świecie baśni H.CH.Andersena – zapoznały się z wybraną baśnią, do której wykonały ilustracje, bawiły się w baśniowe kalambury. Na zajęciach plastycznych wykonano maski karnawałowe oraz dekoracje zimowo-karnawałowe. Ferie zakończyły się ogniskiem z kiełbaskami. W czasie ferii dzieci wyruszyły na wyprawę do Połczyna. Odwiedziły m.in. kino i połczyński park.
W ramach akcji “Bezpieczne ferie” dzieci były z wizytą w Komisariacie Policji w Połczynie-Zdroju, tam wysłuchały pogadanki na temat bezpiecznego spędzania ferii.

Filia Biblioteczna w Kołaczu realizowała ferie zimowe pt.”Zimowe czary w bibliotece”. Zaproszono na następujące wydarzenia i zajęcia: Dzień Babci i Dziadka, spotkanie z ratownikiem medycznym – “Pierwsza pomoc”, spotkanie z hodowcami gołębi pocztowych – “Jak dbać o hodowlę gołębi pocztowych”, spotkanie ze strażakami OSP Kołacz – wspólne zabawy, zajęcia plastyczno-manualne “Robimy kwiaty ze wstążki”, gry i zabawy stolikowe, wyjścia w plener, czytanie bajek – zabawy z książką, spotkanie karnawałowe, zabawy na śniegu.
W ramach akcji “Bezpieczne ferie” bibliotekarka przeprowadziła pogadankę na temat “Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe”.

Fot. Ewa Sokołowska

Filia Biblioteczna w Popielewie proponowała: czytanie bajek, gry i zabawy świetlicowe (gry planszowe, układanie puzzli, zabawy ruchowe itp.),zajęcia plastyczne (kartki walentynkowe, sztuka układania papieru np. serwetki, tulipany), konkurs na najładniejszą pracę związaną z czytaną bajką (technika dowolna), naukę pisania na komputerze oraz konkurs na najładniejszą pracę wykonaną w programie Microsoft Word. Odbyły się także spacery po okolicy. Na zakończenie ferii zaproszono na wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz konkursy i zabawy.
W ramach bezpiecznych ferii bibliotekarka przeprowadziła pogadankę m.in. o zachowaniu bezpieczeństwa w miejscach i sytuacjach stwarzających zagrożenia dla zdrowia i życia oraz zajęcia plastyczne – kolorowanie malowanek “Bezpieczne ferie”.

Filia biblioteczna w Redle zaprosiła dzieci i młodzież na: zajęcia kulinarne oraz plastyczne z wykorzystaniem różnych technik, dzień komputerowy, gry i zabawy stolikowe, wyprawy plenerowe do lasu połączone z dokarmianiem zwierząt oraz ognisko. Na zakończenie ferii odbyło się spotkanie integracyjne z konkursami, grami i zabawami.
W ramach bezpiecznych ferii została przeprowadzona pogadanka na temat bezpiecznych zachowań głównie w miejscach stwarzających zagrożenia.

Fot. Mariola Marszałek

Świetlica Wiejska w Borkowie zaproponowała: zajęcia plastyczne (praca z plasteliną i modeliną, dekoracje ze wstążki), gry i zabawy w świetlicy, zabawy w plenerze oraz spotkanie choinkowe z Mikołajem.
W ramach akcji “Bezpieczne ferie”pracownica świetlicy przeprowadziła pogadankę “Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe”.

Fot. Maria Durkiewicz (zabawa choinkowa)

Głównym tematem zajęć w Świetlicy Wiejskiej w Bronowie były warsztaty techniczno-plastyczne: budowa karmników dla ptaków z różnych materiałów, prace malowane mrozem i kredą na różnych tłach, wykonywanie ramek na zdjęcia, robienie bałwanków ze skarpet i ryżu. Zajęciom towarzyszyły zabawy ruchowe i gry planszowe. Odbyło się także spotkanie choinkowe z Mikołajem.
W ramach akcji “Bezpieczne ferie” pracownica świetlicy przeprowadziła pogadankę m.in. o zachowaniu bezpieczeństwa w miejscach i sytuacjach stwarzających zagrożenia dla zdrowia i życia.

Fot. Agnieszka Stępniak (zabawa choinkowa)

Świetlica Wiejska w Bruśnie zaprosiła dzieci i młodzież m.in. na: zajęcia plastyczne “Lubię zimę i śniegowe zabawy” (tworzenie z masy solnej), gry i zabawy ruchowe i stolikowe, zajęcia plenerowe, wyprawy do lasu i dokarmianie zwierząt.
Opiekunka świetlicy przeprowadziła z dziećmi i młodzieżą pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. 

W ramach zajęć w Świetlicy Wiejskiej w Buślarach odbyły się: zajęcia plastyczne (rysowanie, wyklejanie, malowanie, tworzenie figurek z masy solnej), zajęcia kulinarne, spacery po okolicy, turniej tenisa stołowego.
Opiekunka świetlicy przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych.

Świetlica Wiejska w Czarnkowiu zaprosiła dzieci i młodzież na wiele ciekawych zajęć. Odbyły się głównie zajęcia plastyczne z wykorzystaniem makulatury, plastikowych butelek, gałązek drzew i krzewów, tkanin (tiul itp.), drewnianych deseczek i innych. Z materiałów tych powstały m.in. serduszka z papierowej wikliny, lampiony, wazony, przyborniki. Podczas zajęć wykonano również litery przestrzenne z włóczki i kordonka. Zajęciom towarzyszyły różnego rodzaju gry i zabawy ruchowe.
Opiekunka świetlicy przeprowadziła z dziećmi i młodzieżą pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. 

Świetlica Wiejska w Łęgach zorganizowała ferie dla dzieci pod hasłem “Przełam lody”. Celem zajęć było “oderwanie” uwagi feriowiczów od komputerów. Wspólnie z dziećmi przeprowadzono następujące zajęcia: konkursy plastyczne, rozgrywki tenisa stołowego, zajęcia kulinarne “Domowe wypieki”, spotkanie przebierańców, spacery po okolicy oraz gry stolikowe. Na zakończenie ferii odbyło się ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.
Dzieci uczestniczyły w
pogadance na temat bezpiecznych ferii, a swoją wiedzę w tym zakresie utrwaliły tworząc plakaty “Bezpieczne ferie”.

Świetlica Wiejska w Łośnicy zaprosiła na: zajęcia plastyczne, zajęcia ruchowe, gry i zabawy, spacery, zajęcia czytelnicze (czytanie bajek), ognisko, zajęcia “Jak dbać o zdrowie”, pogadanki tematyczne oraz zajęcia inspirowane przez dzieci.
W ramach bezpiecznych ferii została przeprowadzona pogadanka nt.
“Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe”.

Ferie dla dzieci ze Świetlicy Wiejska w Ostrym Bardzie rozpoczęły się ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek oraz grami i zabawami. W ramach zajęć feryjnych odbywały się m.in.: wycieczki do lasu i dokarmianie zwierząt, zajęcia plastyczno-techniczno-manualne, gry i zabawy ruchowe i stolikowe, rozwiązywanie rebusów, zagadek i krzyżówek, zajęcia kulinarne, czytanie książek, spacery po okolicy i zabawy plenerowe. Rozegrano kilka turniejów w gry planszowe. Odbył się także wyjazd do Koszalina – dzieci zwiedziły papugarnię i “zażywały” zabaw na basenie.
W ramach bezpiecznych ferii została przeprowadzona pogadanka dotycząca bezpiecznych zachowań, głównie w miejscach stwarzających zagrożenia.

Świetlica Wiejska w Szeligowie zaprosiła dzieci i młodzież na “Ferie na wesoło i sportowo”. W programie zajęć znalazły się m.in.: gry i zabawy ruchowe i stolikowe, wyprawy plenerowe: piesze wycieczki do lasu i spacery po okolicy, zajęcia plastyczne pt. “Zimowe krajobrazy”, spotkanie choinkowe z Mikołajem oraz ognisko z kiełbaskami.
W ramach akcji “Bezpieczne ferie” pracownica świetlicy przeprowadziła pogadankę m.in. o zachowaniu bezpieczeństwa w miejscach i sytuacjach stwarzających zagrożenia.

Fot. Anna Zientara (zabawa choinkowa)

Świetlica Wiejska w Zajączkówku zaprosiła dzieci m.in. na: zajęcia plastyczne (kartki walentynkowe oraz dekoracja sali), zajęcia rekreacyjno-sportowe, wyjazd do Dygowa do parku rozrywki oraz spotkanie choinkowe z Mikołajem. W trakcie ferii został ogłoszony konkurs plastyczny pt.”Moja ulubiona zabawka” (rozstrzygnięcie konkursu – 23.02.2019 r.).
W ramach bezpiecznych ferii została przeprowadzona pogadanka nt. bezpiecznych zachowań głównie w miejscach stwarzających zagrożenia.

7 lutego 2019 r. dzieci i młodzież ze wszystkich placówek wiejskich oraz z miejscowości: Zaborze, Tychówko, Wardyń Górny, Wardyń Dolny, Kłokowo, Gaworkowo, Sucha, Bolkowo, Dziwogóra i Zajączkowo wzięły udział w wyjeździe do Kina “Goplana” w Połczynie Zdroju na film “Asterix i Obelix. Tajemnica magicznego wywaru”. Transport sponsorowany był przez Gminę Połczyn-Zdrój, zaś bilety w większości miejscowości przez Rady Sołeckie z Funduszu Sołeckiego.