Ferie, ferie i… po feriach

SuperFerie w Kinie Goplana

Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju zaprosiło dzieci od szóstego roku życia na cykl zajęć feryjnych pod hasłem SuperFerie. Spotkania odbywały się w Galerii Kina Goplana.
Dzieci uczestniczyły m.in.: w zajęciach ruchowych i tanecznych; warsztatach gry na bębnach, podczas których nie tylko uczyły się grać, ale też budować własne instrumenty; zajęciach plastycznych, podczas których powstały m.in. wspaniałe origami oraz kartki dla świętujących Babć i Dziadków; warsztatach tworzenia świec. Organizatorzy zaprosili feriowiczów na seans kinowy. Na zakończenie ferii odbył się bal karnawałowy.
Uczestnicy zajęć wpadli z wizytą do połczyńskiego Zamku i odwiedzili strażnicę OSP. Druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Połczyn-Zdrój nauczyli feriowiczów zasad udzielania pierwszej pomocy i zaprosili ich na ognisko.
Zajęcia poprowadzili instruktorzy Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju oraz panowie Bartłomiej Sowa (warsztaty bębniarskie) i Piotr Wilkaniec (warsztaty tworzenia świec).

Ferie w bibliotekach

Dzieci z Gawrońca uczestniczyły w zajęciach pod hasłem “Ruch to zdrowie – czyli ferie na sportowo”. Czas spędzony aktywnie nie jest czasem straconym – w myśl tego stwierdzenia pani bibliotekarka zaprosiła na cykl spotkań w bibliotece i w plenerze. W programie ferii znalazły się m.in.: wymagające ruchu i sporej zręczności zajęcia plastyczne (np. malowanie z zawiązanymi oczami), gry i zabawy stolikowe, zajęcia ruchowe i ruchowo-taneczne, zajęcia komputerowe, rozrywki umysłowe, zajęcia literackie (czytanie bajek i inne), wyprawy w plener, zajęcia kulinarne, ogniska.

W Filii Bibliotecznej w Kołaczu w czasie ferii odbywały się spotkania pod hasłem “Gazetowe wariacje”. Jak łatwo odgadnąć – podstawowym materiałem wykorzystywanym podczas zajęć był papier. Prasa przed przetworzeniem w różne cuda i cudeńka była oczywiście przeczytana! Dzieci (z pewną pomocą pani bibliotekarki) wybudowały wielkiego robota, stworzyły kolaże, “uszyły” ciekawe stroje i nakrycia głowy (po tych zajęciach można było podziwiać pokaz “mody papierowej”), zrobiły makietę z pięknym zamkiem i wiele, wiele innych rzeczy. Z resztek papieru powstały… kule śniegowe. To dopiero była bitwa na śnieżki! Podczas ferii odbywały się również zajęcia kulinarne, poza tym zorganizowano podwieczorek z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Pogoda sprzyjała, a więc część zajęć odbywała się na dworze, szczególnie zadowoleni byli saneczkarze! Feriowicze z Kołacza pojechali też do połczyńskiego Kina Goplana.

Biblioteka w Popielewie organizowała dla młodych czytelników wiele interesujących zajęć literackich oraz innych – “z książką w tle”. Były to na np. spotkania pod hasłem „Zimowe sposoby na dobry nastrój”, „Zima w tęczowych kolorach”, „Razem weselej” oraz „Rytmy i rymy”, podczas których dzieci samodzielnie układały wierszyki. Najmłodsi słuchali bajek i tworzyli na ich podstawie prace plastyczne. Na uwagę zasługuje spotkanie z poezją Juliana Tuwima pt. „Pociąg w bibliotece?”, w czasie którego dzieci przedstawiły treść wiersza w formie pantomimy oraz stworzyły kartonowo-papierowy pociąg. Feriowiczom zaproponowano zajęcia plastyczne z wykorzystaniem techniki origami i kiri-origami pt.”Magiczny papierowy świat”, spotkanie karnawałowe połączone z tworzeniem kolorowych masek zwierząt i bohaterów bajkowych i konkurs plastyczny „Zanim wrócą bociany”. Podczas spotkań rozwiązywano różnego rodzaju łamigłówki – zagadki, krzyżówki, rebusy. Uczestników ferii zaproszono do udziału w potyczkach „Ciekawe, dlaczego…” o tytuł OMNIBUSA.
Zajęcia odbywały się nie tylko w bibliotece, dzieci sporo czasu spędziły w plenerze. Ulepiły wspaniałego bałwana…
Na zakończenie ferii dla wszystkich dzieci biorących udział w zajęciach zorganizowano imprezę integracyjną.

Młodzi czytelnicy z Redła również brali udział w zajęciach literackich i związanych z książką. Zaproszono do wspólnego czytania bajek i ich ilustrowania, na zajęcia plastyczne (“Zimowe krajobrazy” i inne) oraz kulinarne. Rozwiązywali quizy, kalambury i rebusy, grali w gry planszowe, uczestniczyli w różnego rodzaju grach i zabawach oraz w dniu komputerowym. Wzięli udział w wyprawie do lasu, dokarmiali ptaki. Na zakończenie ferii odbyło się spotkanie integracyjne.

Ferie w świetlicach wiejskich

W świetlicy w Borkowie podczas ferii odbywały się zajęcia plastyczne, literackie, kulinarne, ruchowe i inne. Dzieci m.in. zrobiły laurki na Dzień Babci i Dziadka, czytały/słuchały bajek przy kominku (zajęcia “Czytanka-Przytulanka”), piekły ciasteczka, smażyły faworki i frytki, brały udział w grach i zabawach stolikowych, konkursach i rozgrywkach sportowych. Uczestniczyły też w zabawach i zajęciach sprawnościowych w plenerze.

Dopisała aura zimowa, więc dzieci z Bronowa chętnie bawiły się na śniegu. Wzięły też udział w wyprawie do zimowego lasu. Uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których rysowały oraz robiły prace z papierowych talerzyków i rolek po papierze. Z prac wykonanych podczas ferii powstała wystawa, którą mogą obejrzeć rodzice, koledzy autorów i wszyscy inni mieszkańcy Bronowa.

W sobotę 20 stycznia w świetlicy odbyła się zabawa choinkowa dla dzieci. Gości zaproszono do udziału w konkursach, zabawach i tańcach. Był też słodki poczęstunek i, oczywiście, paczki. Paczki wręczał Mikołaj, a ich fundatorem był fundusz sołecki.

Świetlica Wiejska w Bruśnie zaprosiła m.in. na zajęcia plastyczne pod hasłem “Lubię zimę i śniegowe zabawy”, materiałem do tworzenia prac była masa solna. Dzieci brały też udział w grach i zabawach stolikowych, zajęciach ruchowych oraz w wyprawie się do lasu, dokarmiały zwierzęta. Na zakończenie ferii podczas spotkania karnawałowego feriowiczów zaproszono do udziału w konkursie “Na najbardziej oryginalny strój karnawałowy”.

W świetlicy w Buślarach odbywały się zajęcia plastyczne, kulinarne, ruchowe i inne. Dzieci wyplatały z papierowej wikliny, uczestniczyły w rozgrywkach sportowych (turniej tenisa stołowego itp.) i w spotkaniu karnawałowym na wesoło. Była to impreza na zakończenie ferii – z zabawami i konkursami z nagrodami oraz słodkim poczęstunkiem. Podczas ferii najmłodsi chętnie uczestniczyli w zajęciach plenerowych – a to dzięki sprzyjającej zimowej aurze. Ulepili bałwana, tworzyli malowidła na śniegu…

W świetlicy w Czarnkowiu podczas ferii odbywały się proekologiczne zajęcia plastyczne. Dzieci do tworzenia swoich prac używały m.in. surowców wtórnych, wykorzystywały np. plastikowe i szklane butelki, słoiki, skrawki tkanin, naczynia jednorazowe, kolorową sól.

W programie ferii organizowanych przez świetlicę w Łęgach były m.in. zajęcia ruchowe, kulinarne i komputerowe, gry i zabawy stolikowe. Dzieci świętowały Dzień Babci i Dziadka oraz brały udział w spotkaniu karnawałowym. Feriowicze z Łęg pojechali też do połczyńskiego Kina Goplana. Zajęcia odbywały się w świetlicy i w plenerze.

Świetlica w Łośnicy zaproponowała dzieciom m.in. zajęcia literackie, ruchowe i sportowe, plastyczne i plastyczno-techniczne. Dzieci brały udział w porankach z książką, podczas których słuchały bajek, w zabawach z plasteliną i modeliną, uczyły się szyć, malowały plakat “Moje ferie”, z kartonu i waty tworzyły pejzaż “Zima w świetlicy”, uczestniczyły w rozgrywkach sportowych, grach i zabawach ruchowych, gimnastykowały się – i robiły wiele, wiele innych rzeczy. Na zakończenie ferii odbyło się spotkanie karnawałowe.

Dzieci z Ostrego Barda brały udział w zajęciach świetlicowych i plenerowych. Mogły np. nauczyć się szyć, uczestniczyć w grach i zabawach ruchowych, zimowej olimpiadzie sportowej czy w wyprawie do parku.

Dzieci z Szeligowa uczestniczyły w bardzo różnorodnych zajęciach pod hasłem “Ferie na wesoło i sportowo”. Brały udział w grach stolikowych (układały puzzle i klocki, grały w gry planszowe), w zajęciach komputerowych i plastycznych (np. rysowały i tworzyły kompozycje z plasteliny). Słuchały głośnego czytania wierszy. Podczas zajęć plenerowych dokarmiały ptaki, lepiły bałwany i grały w śnieżki.
W świetlicy świętowano Dzień Babci i Dzień Dziadka a na zakończenie ferii zaproszono wszystkich mieszkańców sołectwa Szeligowo na zabawę choinkową. Wszyscy wyśmienicie się bawili przy muzyce, uczestniczyli w grach, zabawach i konkursach. Główną atrakcją spotkania była wizyta Mikołaja, który wręczył dzieciom paczki i obiecał, że za rok znów wpadnie z wizytą. Słodki poczęstunek i paczki sponsorowała Rada Sołectwa Szeligowo.

Świetlica Wiejska w Zajączkówku zaprosiła dzieci i młodzież na zajęcia feryjne. Zaplanowano m.in.: gry i zabawy i stolikowe, zajęcia plastyczne (origami i papierowa wiklina), zajęcia ruchowe, rozgrywki w tenisa stołowego, wyprawy plenerowe.

W ramach akcji “Bezpieczne ferie” w każdej placówce odbyło się spotkanie dotyczące bezpiecznych ferii w formie przeprowadzenia pogadanki lub spotkania z policjantem.

Fot. Renata Nizioł, Ewa Sokołowska, Anna Sołowiej, Mariola Marszałek, Katarzyna Lasota, Agnieszka Stępniak, Anna Zientara, Dorota Wojtów