Od 29 listopada do 1 grudnia 2019 roku Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju było organizatorem XXIV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów pod patronatem Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja.
Turniej Skamandrytów to dobrze ugruntowane i rozpoznawalne w naszym kraju wydarzenie kulturalne. Co roku, o tej samej porze gromadzi w “Kurorcie z duszą” miłośników poezji, mistrzów słowa mówionego i recytacji w różnym wieku. Podobnie było i w tym roku, w połczyńskim wydarzeniu wzięło udział blisko 30 uczestników z różnych miejscowości naszego kraju. Najliczniejszą grupę stanowili licealiści oraz studenci różnych kierunków szkół teatralnych i filmowych.
Adeptów sztuki poetyckiej i recytatorskiej podczas dwudniowych przesłuchań oceniało doskonałe Jury, skład którego współtworzyli: Klementyna Umer, Jacek Bończyk (Przewodniczący) oraz Konrad Wantrych.
Podczas niedzielnego Koncertu Galowego poznaliśmy werdykt Jury oraz wysłuchaliśmy wszystkich laureatów tegorocznej edycji. Jak się okazało, zdobywcą nagrody Grand Prix została pochodząca z Warszawy Magdalena Stefańska, która zaprezentowała genialną kompilację tekstów: „W kwestii zwycięstwa” Andreasa Pilgrima/Sebastiana Majewskiego oraz „Do narodu radzieckiego” Juliana Tuwima. O swoim sukcesie w XXXIV Turnieju Skamandrytów powiedziała:
– Muszę przyznać, że nie było łatwo. Dotyczy to zarówno etapu przygotowania do konkursu, jak i samego występu. Po pierwsze, poszukiwania interpretacyjne trwały ponad trzy miesiące. Nieoceniony jest tutaj wkład mojej instruktorki – laureatki tego konkursu, a obecnie aktorki – Zuzanny Saporznikow, której chciałabym serdecznie podziękować. Nagroda Grand Prix jest naszym wspólnym sukcesem. Po drugie, konkurencja była duża. W konkursie brało udział wielu wspaniałych, doświadczonych recytatorów, dlatego tym bardziej doceniam to ogromne wyróżnienie – zakończyła nasza Laureatka.
I nagrodę ex equo w wysokości 1200 złotych ufundowaną przez Klubokawiarnię Kulturalną otrzymała Wiktoria Bazarewska oraz ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Świdwinie Bartosz Kowalczyk. II nagrodę ex equo w wysokości 700 złotych ufundowaną przez PSS “SPOŁEM” Połczyn-Zdrój i Trailer-Tech Połczyn-Zdrój otrzymała Ineza Wilczewska oraz ufundowaną przez Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju pochodząca z Połczyna-Zdroju Dominika Zachoszcz. III nagrodę ex equo w wysokości 400 złotych ufundowaną przez Aptekę przy Placu Wolności Michała Szymańskiego otrzymała Małgorzata Bekisz oraz ufundowaną przez firmę Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe NITRAS Jędrzej Rumak.
Jury przyznało także nagrody specjalne i wyróżnienia, a w szczególności:
1. Nagrodę specjalną Sanatorium “Marta” – voucher na pobyt weekendowy dla dwóch osób ufundowany przez Sanatorium “Marta” w Połczynie-Zdroju, którą otrzymała Katarzyna Mielnik.
2. Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – voucher o wartości 700 złotych do wykorzystania w Empiku – ufundowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, którą otrzymała Weronika Lalik.
3. Nagrodę Dyrektora Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju za najlepszy debiut w wysokości 500 złotych otrzymał pochodzący z Połczyna-Zdroju Tomasz Grzelec.
4. Nagrodę Burmistrza Połczyna-Zdroju za interpretację utworu Juliana Tuwima w wysokości 500 złotych otrzymała pochodząca z Czaplinka Alina Karolewicz.
Warto zauważyć, że organizatorzy przygotowują wraz z turniejem szereg towarzyszących wydarzeń kulturalnych. W tym roku były to dwa mistrzowskie recitale. Na scenie Kina Goplana wystąpili Jacek Bończyk z recitalem “Kameralnie” oraz Klementyna Umer z recitalem “Sama chciała…”. W programie recitalu Jacka Bończyka znalazły się piosenki Wojciecha Młynarskiego, Stanisława Staszewskiego, Grzegorza Ciechowskiego oraz Jacka Kaczmarskiego. Natomiast Klementyna Umer zaprezentowała piosenki Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego. Oba recitale stały na najwyższym poziomie i na długo jeszcze zostaną zapamiętane przez połczyńską publiczność.
Członkowie Jury byli pod wrażeniem poziomu artystycznego Turnieju Skamandrytów oraz profesjonalnej jego organizacji. Przewodniczący Jury, Jacek Bończyk powiedział – Z całą pewnością, jestem mile zaskoczony kategorią recytatorów […]. Przyznam, że byłem w życiu w różnych sytuacjach i dla mnie ten poziom był tutaj naprawdę wysoki.[…] Bardzo jestem szczęśliwy, że mogłem tu być. Połczyn-Zdrój jawi mi się jako piękne miasto, chętnie przyjechałbym tutaj, kiedy będzie cieplej i bardziej kolorowo. […] Cieszę się i stwierdzam autorytatywnie, że Turniej Skamandrytów ma się świetnie, poziom naprawdę był dobry i życzyć tylko Państwu dalszych edycji i rozwijania skrzydeł, żeby to jeszcze leciało i leciało, bo naprawdę warto.
Doktor Andrzej Wątorski, który podczas Turnieju Skamandrytów wygłosił wykład “O poezji Jana Lechonia inaczej” zauważył, że tego typu turnieje powinny być w dalszym ciągu organizowane i kultywowane z uwagi na dużą wartość rozwoju kultury słowa i zainteresowania literaturą. – Tego rodzaju przedsięwzięcie służy kulturze słowa, budowaniu tej kultury słowa, kultury wypowiedzi, rozbudowywaniu słownictwa, a także po prostu pięknemu mówieniu, bo przecież konkurs recytatorski na tym właśnie polega, że ma promować piękne mówienie, dobitne, wyraziste, ale też przede wszystkim poprawne.
Organizatorzy już są blisko myślami o kolejnej odsłonie turnieju. W 2020 roku odbędzie się jego 35 jubileuszowa edycja. Z tej to przyczyny z pewnością nie zabraknie dodatkowych atrakcji związanych z tym wydarzeniem, które na scenie podczas Koncertu Galowego zapowiedział dyrektor Centrum Kultury.
Foto: 1. Piotr Gawroński; 2. Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.