Projekty

Polsko-niemieckie wydarzenia kulturalno-artystyczne”

Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju realizowało projekt pt. POLSKO-NIEMIECKIE WYDARZENIA KULTURALNO – ARTYSTYCZNE. Działanie to współfinansowane było ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwa Zachodniopomorskiego). Projekt dotyczył organizacji wydarzeń kulturalno-artystycznych, które pozwoliły na zacieśnieniu kontaktów między mieszkańcami miasta Templin i Połczyna-Zdroju a zwłaszcza osób aktywnie uczestniczących w życiu kulturalno-artystycznym.

Dzięki realizacji zadania w Połczynie-Zdroju spotkały się osoby interesujące się tymi samymi tematami, przede wszystkim artyści amatorzy rękodzielnicy, malarze, twórcy lokalni, producenci wyrobów tradycyjnych i ekologicznych.

Podczas realizacji Polsko-Niemieckich wydarzeń kulturalno-artystycznych, które odbyły się w dniach 25-27 lipca 2014 r. do Połczyna-Zdroju przyjechała 25 – osobowa grupa z Templina. Podczas pobytu gości towarzyszyła im 30 osobowa grupa z Połczyna-Zdroju (dzieci i młodzież z zespołów Amatorskiego Ruchu Artystycznego z Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju; artyści lokalni – malarze, rękodzielnicy, hafciarki, twórcy biżuterii itp.; producenci wyrobów tradycyjnych takich jak – miody, przetwory, chleb oraz przedstawiciele Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju).

Goście uczestniczyli w „Święcie ulicy Grunwaldzkiej”, gdzie wspólnie z artystami z Połczyna czynnie wzięli udział w „Jarmarku Staromiejskim”, prezentując swoje prace (rzeźba, malarstwo, hafty, witraż, wiklina itd.) oraz regionalne wyroby tradycyjne, ekologiczne (miody, przetwory, wędliny, pieczywo itp.). Dodatkowym elementem był pokaz przędzenia na kołowrotkach w wykonaniu gości z Templina.

W trakcie wydarzenia goście z Templina podziwiać mogli wystawę plenerową „Połczyn-Zdrój – Bad Polzin”. Była towystawa archiwaliów – pocztówek, zdjęć z okresu niemieckiej przeszłości Połczyna-Zdroju. Wystawa została przygotowana z uzyskanych materiałów z Archiwum Uniwersytetu w Greifswaldzie.

Goście z Templina, uczestniczyli w „Festynie artystycznym” w trakcie którego odbył się „Koncert Połczyn-Templin”. Najpierw odbył się koncert Chóru z Templina, następnie pokazy taneczne w wykonaniu gości i połczyńskich tancerzy, zespoły teatralne zaprezentowały się w formie Pokazów ulicznych. Odbyły się Warsztaty teatralne oraz Koncert „Muzykalna Polska, czyli koncert artystyczny muzyki polskiej, dzięki któremu goście zapoznali się z panującymi trendami w polskiej muzyce rozrywkowej. W trakcie koncertu i po nim odbyła się prelekcja oraz warsztaty muzyczne.

Goście, podziwiać mogli również instalację przygotowana z myślą o tym wydarzeniu – kolorowe parasole nad ulicą, gdzie część podwieszonych parasoli tworzyło flagi – Niemiec i Polski.

Po otwarciu wystawy plenerowej odbył się pokaz zdjęć związanych z historią Połczyna-Zdroju oraz prelekcja na ten temat.

Interreg4a_Logo Logo_EU (1)