Zbigniew Kosiorowski: spotkanie z pisarzem

Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju zaprosiło 16 października 2018 r. na pierwsze tej jesieni spotkanie autorskie. Gościem spotkania był Zbigniew Kosiorowski.

Do Galerii Kina Goplana przybyli nie tylko połczynianie, ale również kuracjusze. Gospodarzami wydarzenia byli Dyr. Centrum Kultury pan Tomasz Chmielewski oraz Krystyna Zaniewska z Biblioteki Publicznej w Połczynie-Zdroju. Pisarz opowiadał o sobie, żeglarstwie, pracy, okolicznościach powstawania książek, swoich powieściach i reportażach, planach literackich. Mówił m.in. o nowo wydanej książce pt. “Zapadnia”. Pisząc powieść korzystał ze swoich doświadczeń z okresu pracy w więzieniu – przez 5 lat był wychowawcą, brał udział w resocjalizacji skazanych.
Przed laty współpracując z Krajową Agencją Wydawniczą planował wydanie reportażu z celi śmierci. Nikt raczej na ten temat nie pisał, a więc książka bez wątpienia cieszyłaby się z zainteresowaniem czytelników. Ostatecznie reportażu nie wydano, był zbyt drastyczny. Niemniej w autorze drzemała potrzeba napisania czegoś podobnego – i tak w 1986 r. powstał “Gnilec”. Ostatnio pisarz powrócił do tematu tworząc “Zapadnię”.

Prowadzący spotkanie oraz słuchacze chętnie zadawali pytania. Jedno z nich skierowano również do małżonki pisarza, Anny, która była obecna na spotkaniu. Pytania do autora dotyczyły bardzo różnych tematów, np. nietypowej formy wydania powieści “Zapadnia” (książka składa się z dwóch części, różniących się kolorem papieru i rodzajem czcionki), Szkoły pod Żaglami, ulubionych książek (własnych oraz innych autorów).

Zbigniew Kosiorowski jest z polonistą, ma również wykształcenie w dziedzinie zarządzania i doradztwa finansowego oraz krytyki artystycznej. Czytelnicy znają go jako pisarza i dziennikarza, jest bowiem autorem wielu powieści i zbiorów reportaży.
Współpracował z redakcją literacką Polskiego Radia (od 1970), pracował w Rozgłośni Szczecińskiej Polskiego Radia (od 1973). Był redaktorem naczelnym i założycielem kwartalnika „Morze i Ziemia” (1978-81), redaktorem naczelnym wydawnictwa „Glob” (1984-90), następnie prezesem zarządu i redaktorem naczelnym Polskiego Radia Szczecin S.A. (1990-2006).

Zbigniew Kosiorowski to nie tylko prozaik i dziennikarz, ale również medioznawca, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, profesor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu oraz … kapitan jachtowy, założyciel i organizator Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami. Miłość do morza i podróży jest doskonale widoczna w książkach pisarza.

Stworzył wiele powieści, reportaży i słuchowisk radiowych, zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Wydał m.in.: “13° w skali Beauforta”, “Mój ocean prawdziwy”, “W pętli”, “Szpieg”, cykl powieści młodzieżowych “Przez cztery oceany” (“Ocean Pierwszy”, “Skarby Kapitana Flinta”, “Wyspa Wiecznego Żeglarza”, “Rozbitkowie”), “Gnilec”, “Archipelag trudnych nadziei”, “Archipelag odpływów”, “Desant”, “Kamień podróżny”, “Archipelag pod żaglami” oraz “Zapadnia”.

Czytelników Biblioteki Publicznej im. Juliana Tuwima w Połczynie-Zdroju zachęcamy do odwiedzenia Wypożyczalni dla dorosłych. Biblioteka posiada kilka książek pisarza: powieść dla młodzieży “Skarby Kapitana Flinta”, zbiór esejów “13° w skali Beauforta” oraz zbiór reportaży “Mój ocean prawdziwy”. Już wkrótce będzie można wypożyczyć także “Zapadnię”. Zapraszamy!