Z Janiną Osewską o poezji

Biblioteka Publiczna im. Juliana Tuwima w Połczynie-Zdroju co jakiś czas zaprasza na spotkania autorskie z pisarzami, którzy odwiedzają nasze miasto jako turyści albo po prostu dla zdrowia. Takie niespodziewane wizyty sprawiają czytelnikom wiele radości.

5 grudnia po zmroku w Sali kominkowej połczyńskiego Zamku spotkali się miłośnicy poezji. W miłej atmosferze, przy kominku i płonących świecach posłuchali wierszy pani Janiny Osewskiej – poetki, pedagoga, podróżniczki i fotograficzki. Wydarzeniu nadano bardzo wymowny tytuł: “Słowa o sile rwącej rzeki”.

Wiersze czytała autorka, wspomagały ją panie Ewa Wojtasiak i Monika Milczarek. Utwory pochodziły z tomików „W stronę ciszy”, „Do czasu przyszłego” oraz „Tamto”. Pisarka opowiadała o sobie, swoich książkach, pasjach, planach, podróżach, pracy z dziećmi, odpowiadała również na pytania słuchaczy. Kilkorgu z gości udało się zdobyć album fotografii pani Janiny pt. “okruchy” – oczywiście z autografem. Jeden z “okruchów” już wkrótce będzie dostępny w wypożyczalni dla dorosłych.

Warto zerknąć na stronę pisarki www.osewska.pl oraz na jej profil na Facebooku (Janina Joanna Osewska). Podczas pobytu w Połczynie poetka prowadziła zapiski na temat naszego miasta i okolic – nazwała je “Notesem połczyńskim”. Posty na Facebooku pojawiały się od 17 listopada, zawierają sporo fotografii.

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którym spodobała się poezja pani Janiny: już niedługo ukaże się nowy tom jej wierszy.

Tytuł spotkania (i artykułu) zaczerpnięto z wiersza poetki pt. “Rozmowa w ogrodzie”.

• • • • • • • • • • • • • • • • • • • •

Janina Osewska – pedagog, poetka, animatorka życia literackiego, regionoznawca. Urodziła się i mieszka w Augustowie. Ukończyła Politechnikę Białostocką oraz Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim i Podyplomowe Studium z zakresu informatyki na Politechnice Warszawskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Academia Europaea Sarbieviana.
Wydała jak do tej pory 3 tomiki wierszy, jej utwory są również drukowane w czasopismach polskich i zagranicznych. Jej poezja jest tłumaczona na język angielski, niemiecki, litewski, czeski i ukraiński. Poetka uczestniczy w międzynarodowych festiwalach literackich.
Janina Osewska jest autorką przepięknych fotografii. Wydała album fotografii pt. “okruchy”, jej fotografie można oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Pasji fotografowania sprzyja duża aktywność: poetka sporo podróżuje, uprawia turystykę pieszą, kajakarstwo, narciarstwo zjazdowe, jest też pilotem wycieczek.