Wystawa Akomodacja II Bernadety Sudnikowicz w Połczynie-Zdroju

Fot. Grafika promująca wystawę B. Sudnikowicz w Połczynie-Zdroju stworzona na podstawie obrazu malarki.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy prac Bernadety Sudnikowicz pt. “AKOMODACJA II”, który odbędzie się 4 marca (sobota) o godzinie 17:00 w Galerii CK w Połczynie-Zdroju.

Wystawa Akomodacja II to kolejna odsłona projektu o tym samym tytule, który powstał w 2016 roku i systematycznie ewoluuje – część prac znajduje swoich odbiorców, a jednocześnie powstają nowe pomysły. “Akomodacja” to prace na papierze akwarelowym. Materiałem użytym jest ekstrakt kawy i czarny tusz. Ze względu na zastosowanie takiego zestawu jest to rodzaj techniki własnej.

Projekt składa się z dwóch rodzajów kreacji – monotypie oraz kompozycje o charakterze graficznym. Prace stanowią próbę wygenerowania narzędzia, dzięki któremu zmiana perspektywy w oglądzie rzeczywistości będzie możliwa natychmiastowo, bez konieczności bazowania na standardowych szablonach kulturowych. Ambiwalencja osadzona w treści i formie dzieł, tworzy z nich rodzaj swoistego kalamburu, zarówno na poziomie intelektu jak i wrażeń zmysłowych czy emocji. Na poziomie formalnym natomiast czytelne są jednoczesne odniesienia do secesyjnej linearności, gładkości kształtów, roślinnej ornamentyki oraz przejawiająca się swoista brutalność i determinizm.

We wstępie do recenzji tej wystawy dr hab. Natalia Wegner napisał – “Bernadeta oplata nicią wspomnienia, miraże, zapachy. Pochylona nad obrazem nie zważa na przechodzących ludzi. Eksploruje miejsca, do których dostęp ma tylko ona, odważna, uparta jak bohaterki angielskich powieści. Pamiętam las z jej stron, z podchodzącymi pod drogę wodami. Może z nich ów czarny, lgnący do powierzchni rysunek?

Przekładam szorstkie arkusze. Linie napinają owal podobny do twarzy. Figury ulegają ciągłej transformacji dryfując, obracając się, rozpadając. Kreski, wici, plamy tworzą ruchliwe, plenne kompozycje, które mogą być odzwierciedleniem procesów lub widoków wszechświata, począwszy od anatomii organizmów, po galaktyczne dyski. […]

Papierowe dzieła, oprawione w ramki z passe partout, przypominają kolekcję dawnych, sepiowych fotografii. Sięgają 2016 roku, lecz ugrowa tonacja i rękopiśmienny charakter przydają im archiwalnej szlachetności. Kameralne opowieści, karmiące się wizjami natury, oscylują wokół pojęć czasu i ludzkiej kondycji. Są dziennikiem wrażeń, obserwacji, nastrojów łączących dramat z melancholią, romantyzm ze spojrzeniem badacza. Będąc kontynuacją twórczości malarskiej, ujawniają fascynację kaligrafią, iluminatorstwem, sztuką witrażu i mozaiki […]”.


BERNADETA SUDNIKOWICZ:

Wykształcenie artystyczne uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – studia podyplomowe. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka i finalistka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów oraz przeglądów sztuki. Na swoim koncie posiada liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Czechach oraz na Litwie. Tworzy stosując różnorodne techniki m.in. akryl, akwarelę, techniki własne. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych, głównie w USA, Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, RPA, Czechach, Niemczech.