Wykład “Warszawa Skamandrytów” Lidia Sadkowska-Mokkas

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Lidią Sadkowską-Mokkas autorką książki pt. “Warszawa Skamandrytów”, za którą pisarka odebrała nagrodę w konkursie “Historia zebrana”, jak również uzyskała nominację do konkursu „Książka Historyczna Roku”. Wydarzenie jest częścią XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów i odbędzie się w sobotę 5 listopada 2022 roku o godzinie 15:00 w kinie Goplana.

Lidią Sadkowska-Mokkas jest absolwentką filologii polskiej i dziennikarstwa, licencjonowaną przewodniczką miejską po Warszawie. Autorką kilku książek, m.in.: „Przystanek Warszawa. Subiektywny przewodnik literacki”, „Warszawa Skamandrytów”, „Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy” oraz „Dygat Pan”.

“Warszawa Skamandrytów” – Debiutowali u progu Drugiej Rzeczypospolitej. Tworzyli najbardziej znaną i reprezentatywną grupę poetycką okresu międzywojennego. Kiedy niecałe trzy tygodnie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wtargnęli na literacką scenę w kawiarni Pod Pikadorem, byli nie tylko młodzi i zdolni, ale przede wszystkim niecierpliwi, ambitni, spragnieni natychmiastowego sukcesu. W Traktacie poetyckim Czesław Miłosz nazwał ich piękną plejadą. Gombrowicz zazdrościł im sławy i dowodził, że “ci chłopcy” skutecznie “sterroryzowali” warszawską ulicę i prasę. Warszawa była nie tylko miastem ich młodości, lecz przede wszystkim przestrzenią spełniania twórczych marzeń, miejscem odnoszenia spektakularnych sukcesów oraz budowania życiowej stabilizacji.