Autor:
Kategoria:
Link

Wyjątkowy koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów

Koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy w połczyńskim amfiteatrze. Fot. Krzysztof Szewczuk

Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy w sobotnie popołudnie, w dniu 20 maja 2023 roku zagrała w Amfiteatrze im. Stanisława Moniuszki w Połczynie-Zdroju.

Wizyta jednego z najważniejszych narodowych zespołów Ukrainy w Polsce i koncertowanie w różnych miejscowościach naszego kraju zaplanowana została przez Ministerstwo Kultury Ukrainy przy wsparciu sponsorów, lokalnych organizacji turystycznych i samorządowych ośrodków kultury. Koncerty kapeli są wyrazem wdzięczności narodu ukraińskiego i jej obywateli za wszelką pomoc okazaną przez Polskę.

Narodowa Kapela Bandurzystów to blisko 50-osobowa męska kapela uznawana za wyjątkowy fenomen dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego. Powstała w Kijowie w 1918 roku, a w 1935 roku połączyła się z młodszą, bo założoną w 1925 roku, Połtawską Kapelą Bandurzystów. W 1997 kijowska kapela otrzymała status „Narodowej”. Od września 2013 roku dyrektorem generalnym i kierownikiem artystycznym kapeli jest wybitny chórmistrz, dyrygent chóru, pedagog i zasłużony artysta Ukrainy Jurij Kuracz. Ważną cechą twórczą kapeli jest to, że wszyscy artyści śpiewają i grają na bandurach, czyli ukraińskich ludowych instrumentach muzycznych, złożonych z 65 srebrnych strun. Opanowanie gry na tym instrumencie jest nie lada sztuką.

Koncert zespołu został bardzo ciepło przyjęty przez licznie zebraną w amfiteatrze publiczność, która wielokrotnie nagradzała kapelę gromkimi brawami. Połczyński koncert poprowadził Jan Skórka reprezentujący LOT z Ustki. Na zakończenie koncertu nie zabrakło również polskich akcentów, ponieważ kapela wykonała dobrze znany utwór “Hej, Sokoły”. Dyrektor Centrum Kultury Krzysztof Szewczuk w imieniu Burmistrza Połczyna-Zdroju Sebastiana Witka przekazał po koncercie na ręce dyrektora kapeli Jurij Kuracza serdeczne podziękowania za przyjazd i wykonanie przepięknego koncertu, który z pewnością wpisze się do historii naszej miejscowości.


Fot. Krzysztof Szewczuk