„Świąteczne Opowieści” – Magdy i Artura Maciaków

Magda Maciak z uczestnikami spotkania “Świąteczne opowieści” w Galerii CK.

Dnia 2 grudnia w Galerii Kina Goplana odbyło się przedświąteczne spotkanie autorskie z Magdą i Arturem Maciakami – literatami, redaktorami i pedagogami – autorami przepięknych książeczek dla dzieci. Pani Magda pochodzi z Połczyna-Zdroju. Autorzy na spotkanie przybyli ze swym synkiem Jurkiem i wspólnie zabrali uczestników spotkania do świata swoich książek, których akcja rozgrywa się w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. I tak mogliśmy przenieść się w czasie, w fikcyjny świat papużek – Fruśki i Luśki, które są bohaterkami jednego z opowiadań książki ich autorstwa pt. „ Świąteczne opowieści zwierzaków”.

Opowiadanie o przygodach ptaszków czytał, z niezwykle aktorską starannością Pan Artur a Pani Magda prezentowała kolorowe ilustracje w magicznym pudełku. Uczestnicy spotkania z uwagą przysłuchiwali się przygodom papug, które wyczekiwały Pani Zimy, jeździły tramwajem, zawitały do Galerii Handlowej, spotkały magiczne drzewko – choinkę. Nieoczekiwanie spotkanie autorskie przybrało formę kreatywnych warsztatów, na których autorzy pokazali jak można, na podstawie przeczytanej opowieści – bawić się dzięki książce. Uczestnicy – zarówno dzieci, mamy jak i babcie mogli ulepić papużki przyodziane w kolorowe piórka a na podstawie obrazków przedstawiających różne zwierzęta mogli tworzyć przysłowia tj. głodny jak wilk, czy jak ryba w wodzie. Pan Artur z Jurkiem skakali nawet na jednej nodze, by „pokazać” przysłowie o skaczącej kózce. Zarówno dzieci, jaki i dorośli wykonywali puzzle, tworzyli komisy, dorysowywali nieskończone obrazki a nawet śpiewali. Dzieci były tak zauroczone spotkaniem i magiczną atmosferą, że wypatrywały nawet czy na naszej świątecznej choince, wystrojonej w galerii nie pojawią papużki – Fruśka i Luśka. Na zakończenie każdy najmłodszy uczestnik otrzymał dyplom za udział w świątecznych warsztatach czytelniczych oraz książkę z dedykacją od autorów.

I tak dobiegło do końca to magiczne i twórcze spotkanie, pełne świątecznej atmosfery, które pokazało nam dorosłym różne sposoby na zainteresowanie najmłodszych literaturą oraz możliwości zabawy z nimi.


Fot. Alina Wacko