Wernisaż i recital Tomasza Budzyńskiego

4 października w Galerii Kina Goplana, Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju przy wsparciu finansowym Województwa Zachodniopomorskiego zorganizowało wernisaż oraz recital z Tomaszem Budzyńskim.

Rzadko zdarza się gościć w naszym mieście tak utytułowanego artystę – powiedział podczas otwarcia wydarzenia Krzysztof Szewczuk, Dyrektor Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju. Przypomnijmy Tomasz Budzyński to lider i współzałożyciel legendarnego zespołu Armia, wokalista, autor tekstów oraz książek “Soul Side Story”, “Miłość”, reżyser filmu “Podróż na wschód”, a przede wszystkim jak się okazuje malarz.

Malarstwo jest najbliższe prawdy o mnie – tak rozpoczął spotkanie z uczestnikami wernisażu twórca. Zawsze wyobrażałem sobie siebie jako malarza i jakby ktoś mnie spytał kim jestem bardziej, muzykiem, czy malarzem. To odpowiedziałbym, że jestem malarzem. Muzykiem zostałem przez przypadek.

Poszukując pewnych analogii artystycznych w malarstwie Tomasza Budzyńskiego warto wspomnieć o jego inspiracjach płynących z twórczości Paula Klee, Marca Chagalla, Giorgio de Chirico, a nawet w jakimś sensie Vincenta van Gogha. Obrazy lidera zespołu Armii są pełne symbolizmu, geometryzacji i interesujących kompozycji. Bogactwo kolorów i dobór symboli powodują, że płótna Budzyńskiego mają bardzo pozytywny wydźwięk i działają kojąco na odbiorcę. Potwierdził to sam twórca mówiąc – One są wesołe, tak można powiedzieć generalnie i mają pozytywną w sobie energię i przekaz. Wydaje mi się, że idealnie by się nadawały w szpitalach na ścianach, albo w jakiś takich domach, gdzie ludzie się boją, albo cierpią. Może taki obraz by im przyniósł ulgę.

Obok zapoznania się z twórczością malarską Tomasza Budzyńskiego, uczestnicy wernisażu mieli też możliwość wysłuchać jego recitalu. Dokonania na niwie muzycznej nasz Gość ma bardzo rozległe i już na trwale zapisał się w historii polskiej muzyki rockowej. Zadebiutował w 1984 roku jako wokalista zespołu Siekiera, który odniósł wówczas sukces na Festiwalu w Jarocinie. Rok później razem z Robertem Brylewskim i filozofem Sławomirem Gołaszewskim założył zespół Armia, w którym śpiewa do dziś. Od 1996 roku występuje w zespole 2Tm2,3, który stworzył wraz z Darkiem Malejonkiem i Robertem Friedrichem. W 2004 roku narodził się projekt Trupia Czaszka, a w 2016 wraz z Michałem Jacaszkiem i Mikołajem Trzaską założył zespół Rimabaud. Oprócz tego Tomasz Budzyński od 2000 roku nagrywa płyty solowe. I to właśnie utwory z działalności solowej artysta zaprezentował podczas połczyńskiego recitalu.

Spotkanie z twórczością Tomasza Budzyńskiego zbiegło się w czasie z obchodzonymi przez artystę 57 urodzinami. Z tego powodu nie mogło zabraknąć tortu, życzeń zdrowia i wielu lat dalszej aktywności artystycznej.

„Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego”