Spektakl “Tuwim pojedynek”

Już 4 listopada zapraszamy na spektakl “Tuwim pojedynek” stworzony przez grupę teatralną działającą w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju z okazji XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów. Spektakl wyreżyserowany został przez Wojciecha Kowalskiego, a aranże muzyczne przygotował Krzysztof Baranowski.

W obsadzie spektaklu znalazło się aż piętnastu, próbujących swoich pierwszych kroków na scenie aktorów: Agata Pachciarek, Sylwia Wasilewska, Krystyna Michalska, Kinga Walczak, Hania Fogel, Tosia Miszewska, Maja Sakowska, Antonina Orłowska, Maja Koziol, Tomek Grzelec, Karol Grzelec, Adam Słabkowski, Daniil Miroshnychenko, Krzysztof Radzimski, Krzysztof Szewczuk.

Jak zauważa Krzysztof Szewczuk Dyrektor Centrum Kultury – “Tuwim pojedynek” to spektakl międzypokoleniowy, w który udało nam się zaangażować naszych uzdolnionych mieszkańców. Cieszy mnie, że uruchomione przed rokiem zajęcia teatralne dają takie piękne owoce i zyskują coraz szersze zainteresowanie.

To będzie druga już, w okresie kilku miesięcy premiera teatralna przygotowana przez nasze centrum. Przypomnę, że na początku roku zadebiutowaliśmy spektaklem “Katastrofa albo Pan Tadeusz” przy wypełnionej po brzegi widowni. Pasja z jaką prowadzi te zajęcia opiekun grupy Wojciech Kowalski, czynny aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego przekłada się na uczestników i daje takie efekty. Warto zauważyć, że przygotowany przez nas spektakl powstał specjalnie z okazji tak ważnego dla miasta i centrum “Turnieju Skamandrytów”. Dodam, że przepiękne aranżacje do tego spektaklu przygotował nasz przyjaciel Krzysztof Baranowski – kierownik muzyczny Teatru Polskiego ze Szczecina.”

Odzwyczailiśmy się od kawiarnianego gwaru. Bo pandemia, bo inflacja, drożyzna. Kawiarnie upadają. Jednak w pewnym malowniczym miasteczku wciąż działa kawiarnia będąca świadkiem bardzo wielu

wydarzeń – mówi Wojciech Kowalski, reżyser sztuki. W pewny jesienny wieczór spotykają się w niej bardzo zmęczeni wielbiciele kawy. Niespodziewanie pojawia się też młodzież, dla której smak kawy jest jeszcze zbyt gorzki. Co przyciągnęło ich w to miejsce? Jaki jest cel ich wizyty? Może dzięki młodej energii owa kawiarnia przetrwa? Sprawę rozstrzygnąć musi pojedynek: starych przyzwyczajeń z nowymi, ostrożności z brawurą, miłości z obojętnością czy podwójnej czarnej z latte. Piosenka z Poezją też zapowiedziały przybycie, wraz z ich autorem Julianem T. Że dynamit? Że wybuchnie? Przekonajmy się.

Piosenki do tekstów Juliana Tuwima to utwory wyjątkowe – zauważa Krzysztof Baranowski, autor aranżacji muzycznych do spektaklu. Są przykładem znakomitego przenikania się muzyki i poezji, dzięki czemu słuchając ich obcujemy często z doskonałym wierszem, historią czy anegdotą. Teksty Tuwima napisane specjalnie do piosenek i zaadoptowane wiersze, wykonywali między innymi Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Czesław Niemen. Wiele z nich stało się przebojami i do dziś są popularne i lubiane, m.in. “Miłość Ci wszystko wybaczy”, “Pierwszy znak”, czy “Wspomnienie” to ponadczasowe teksty i każde kolejne wykonanie potwierdza ich wartość i nieustającą aktualność.

Wielokrotnie do twórczości Juliana Tuwima sięgają (tak jak w tym przypadku) twórcy kabaretu literackiego, używając ich do kontestowania otaczającej nas rzeczywistości oraz jako doskonałego tworzywa w kabarecie literackim. Sam zresztą poeta był współzałożycielem sceny kabaretowej „Pod Picadorem” oraz grupy poetyckiej „Skamander”.

Podczas spektaklu „Tuwim pojedynek” usłyszycie państwo wiele niezapomnianych piosenek. „Genialny Wacuś”, „Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem”, „Nie mogę żyć bez ciebie”, „Pomarańcze i mandarynki”, “Wspomnienie” oraz wiele innych, znanych i mniej znanych utworów.

Spektakl zaplanowany jest na 4 listopada w kinie “Goplana” o godzinie 20:00. Sztukę poprzedzi odsłonięcie karykatur Skamandryckich oraz wspólne czytanie wierszy przed Galerią CK o g. 19:00. Serdecznie zapraszamy!

Rezerwacja miejsc w kasie kina Goplana, tel. 94 712 84 69, tel. 512 258 535.