Premiera przy komplecie publiczności!

Spektakl muzyczny pt. “Tuwim pojedynek” stworzony przez grupę teatralną działającą w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju z okazji XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów zgromadził w piątkowy wieczór 4 listopada 2022 roku w kinie Goplana komplet publiczności. Sztuka wyreżyserowany został przez Wojciecha Kowalskiego – opiekuna grupy teatralnej, a aranże muzyczne przygotował Krzysztof Baranowski.

W obsadzie spektaklu znalazło się aż piętnastu, próbujących swoich pierwszych kroków na scenie aktorów: Agata Pachciarek, Sylwia Wasilewska, Krystyna Michalska, Kinga Walczak, Hania Fogel, Tosia Miszewska, Maja Sakowska, Antonina Orłowska, Maja Koziol, Tomek Grzelec, Karol Grzelec, Adam Słabkowski, Daniil Miroshnychenko, Krzysztof Radzimski, Krzysztof Szewczuk.

Jak zauważa Krzysztof Szewczuk Dyrektor Centrum Kultury – “Tuwim pojedynek” to spektakl międzypokoleniowy, w który udało nam się zaangażować naszych uzdolnionych mieszkańców. Cieszy mnie, że uruchomione przed rokiem zajęcia teatralne dają takie piękne owoce i zyskują coraz szersze zainteresowanie. Pasja z jaką prowadzi te zajęcia Wojciech Kowalski, czynny aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego przekłada się na uczestników i daje tak spektakularne efekty. Miło nam było wszystkim zaangażowanym w ten projekt zobaczyć pełną salę widzów i zaprezentować to nad czym ostatnio pracowaliśmy.

Podczas premiery muzyka do spektaklu była grana na żywo. Aranżacje przygotował Krzysztof Baranowski – kierownik muzyczny Teatru Polskiego ze Szczecina, jednocześnie czynny muzyk grający na pianinie. Ponadto zagrali Krzysztof Radzimski – bas, Sebastian Wojgienica – gitara, Rafał Krzanowski – instrumenty perkusyjne.

Publiczność miała okazję wysłuchać wielu znanych utworów, których wspólnym mianownikiem jest to, że autorem ich tekstów był Julian Tuwim. Były to m.in. utwory takie jak: „Genialny Wacuś”, „Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem”, „Nie mogę żyć bez ciebie”, “Na pierwszy znak”, „Pomarańcze i mandarynki”, “Wspomnienie”, czy choćby “Do prostego człowieka” zaśpiewane w finałowej scenie.

To utwory wyjątkowe – zauważa Krzysztof Baranowski, które są przykładem znakomitego przenikania się muzyki i poezji, dzięki czemu słuchając ich obcujemy często z doskonałym wierszem, historią czy anegdotą. Teksty Tuwima napisane specjalnie do piosenek i zaadoptowane wiersze, wykonywali między innymi Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Czesław Niemen. Wiele z nich stało się przebojami i do dziś są popularne i lubiane, m.in. “Miłość Ci wszystko wybaczy”, “Pierwszy znak”, czy “Wspomnienie” to ponadczasowe teksty i każde kolejne wykonanie potwierdza ich wartość i nieustającą aktualność.