Połczyńskie obchody Święta Niepodległości

Połczyńskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się tradycyjną “Mszą za Ojczyznę” w kościele NP NMP, którą koncelebrowali ks. Proboszcz infułat dr Antoni Kloska wraz z Proboszczem Parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP Zbigniewem Witką – Jeżewskim. Msza miała uroczysty charakter, w obecności przedstawicieli lokalnego samorządu wraz z pocztami sztandarowymi straży, policji oraz gminnych szkół.

Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy połczyńskich uroczystości niepodległościowych przeszli na Plac Wolności, aby wspólnie zaśpiewać “Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji “Niepodległa do hymnu 2019”. Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców, którzy następnie przeszli do Kina Goplana, aby wziąć udział w widowisku patriotycznym przygotowanym przez Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.

Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek w słowie wstępnym skierowanym do uczestników uroczystości przypomniał o historii walki naszego narodu o niepodległość i znaczeniu 11 Listopada dla dzisiejszych pokoleń.

W części artystycznej na scenie wystąpił Chór Mieszany “Cantus”, który zaprezentował utwory odwołujące się do historii Polski m.in.: “Czerwone Maki na Monte Cassino”, “O mój rozmarynie”, najstarszy utwór liryki polsko-łacińskiej“Gaude Mater Polonia”, czy choćby pieśń “Słuchaj co żywo” dedykowaną na cześć Jana III Sobieskiego.

Widowisko zostało wzbogacone o wiersze patriotyczne recytowane przez młodych artystów z Teatru “Figiel” działającego w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju Jakuba Perońskiego, Tomasza Grzelca oraz Ariela Kozaka, a także piosenkę zaśpiewaną przez Lidię Pachciarek pt. “Miasto 44” oraz “Sonatę księżycową” Ludwiga van Beethovena zagraną przez Dominikę Nitras.