Poezja w Goplanie

Tegoroczny, trzydziesty trzeci z kolei Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów już za nami. Odbył się w dniach 23-25.11.2018 r.

Turnieju wzięło udział 31 recytatorów i 12 wykonawców poezji śpiewanej z całego kraju. Ich występy oceniało Jury w składzie: Emilian Kamiński, Agnieszka Babicz-Stasierowska oraz Bartosz Kowalczyk.

Uczestnicy konkursu oraz mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w kilku wydarzeniach: w piątkowy wieczór zaproszono ich na Wieczór Kabaretowy Emiliana Kamińskiego oraz spektakl Teatru Stajnia “Infanty”, z kolei w sobotę mogli spędzić miłe chwile oglądając widowisko “Wspomnień czar albo Mistyka Finansów” w wykonaniu Agnieszki Babicz-Stasierowskiej, Beaty Buczek-Żarneckiej, Krzysztofa Stasierowskiego i Mariusza Żarneckiego. Po widowisku zaproszono na rozśpiewany wieczór pod hasłem “Już nie zapomnisz mnie… Piosenka Ci nie da zapomnieć”. Przesłuchania konkursowe, wieczór kabaretowy oraz widowisko odbyły się w sali kinowej, natomiast na “Infanty” i rozśpiewany wieczór zaproszono do Kawiarenki pod Picadorem, czyli do Galerii Kina Goplana.

W niedzielę przed połczyńską publicznością wystąpili najlepsi recytatorzy i śpiewający poezję. Podczas Koncertu Galowego ogłoszono wyniki Turnieju, laureaci otrzymali nagrody.

Wyniki Turnieju Skamandrytów:

GRAND PRIX TURNIEJU: Magdalena Kwiatkowska z Radziejowa.
Nagroda Burmistrza Połczyna-Zdroju za interpretację utworu Juliana Tuwima: Nikodem Mazur z Dębna.
Nagroda Dyrektora Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju za najlepszy debiut: Wiktoria Pawłowska z Nowogardu.
Nagroda Specjalna za nowatorskie poszukiwania i indywidualizm: Jędrzej Rumak z Czaplinka.
Nagroda Specjalna za ukazanie satyrycznych walorów wybranego tekstu: Klaudyna Lewandowska ze Świdwina.

Kategoria RECYTACJA:
Nagroda I stopnia: Bartosz Mazurkiewicz z Dębna.
Nagroda II stopnia: Dominika Zachoszcz z Połczyna-Zdroju.
Nagroda III stopnia: ex aequo Barbara Radzikowska ze Świdwina oraz Michał Andrysiak z Nowogardu.
Wyróżnienia: Gabriela Prygiel z Łobza, Natalia Nafalska ze Szczecina, Natalia Milewczyk z Lęborka oraz Małgorzata Bekisz z Koszalina.

Kategoria POEZJA ŚPIEWANA:
Nagroda I stopnia: nie przyznano.
Nagroda II stopnia: Klaudia Szmidt z Gdyni.
Nagroda III stopnia: ex aequo Aleksander Schmidt z Gniezna oraz Rafał Kowalewski z Koszalina.

XXXIII Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów wsparli:
Starostwo Powiatowe w Świdwinie; Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju; Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie; Nadleśnictwo Połczyn; Społem PSS Związkowiec Połczyn-Zdrój; Anna Świtała – Royal House Białogard, Hacjenda w Redle; Bogusław Drożdż – NAOS Połczyn-Zdrój; Agnieszka i Grzegorz Czarni – Salon Sukni Ślubnych AGNES ze Świdwina; Trailer Tech Połczyn-Zdrój; Pomerania Frucht Dziwogóra.