Plenerowe Narodowe Czytanie

W tym roku Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju ponownie przystąpiło do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

Akcja trwa już od 2012 r. i jest organizowana przez Prezydenta RP. W Połczynie czytaliśmy po raz trzeci: w 2015 roku sięgnęliśmy po fragmenty “Lalki” Bolesława Prusa, rok później – “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, tym razem połczynianie mieli okazję posłuchać fragmentów I aktu “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Dlaczego “Wesele”? Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Głosujący poza “Weselem” mogli wybrać: “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, “Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego lub “Beniowskiego” Juliusza Słowackiego.

Finał akcji Narodowe Czytanie odbył się 2 września w całym kraju, do akcji włączyły się też ośrodki polonijne na całym świecie. “Wesele” było czytane m.in. w większości krajów Europy, w Australii i Nowej Zelandii, Kazachstanie, USA, Kanadzie i Meksyku.

W Połczynie-Zdroju było znacznie więcej słuchaczy, niż zwykle, ponieważ tegoroczna akcja odbyła się w tym samym dniu, co XVI Euroregionalne Spotkania Łowieckie Darz Bór 2017. Połączono oba wydarzenia – “Wesela” słuchała darzborowa publiczność. Dramat był czytany w przepięknym Parku Zdrojowym. Na scenie zaprezentowali się m.in. Starosta Powiatu Świdwińskiego Mirosław Majka, Posłowie na Sejm RP trzech kadencji Zofia Wilczyńska i Stanisław Wziątek, Burmistrz Połczyna-Zdroju Barbara Nowak i inni.

Nie pojawili się Państwo Młodzi, ale w Akcji nie chodzi o przedstawienie całości tekstu sztuki (nie byłoby to możliwe w krótkim czasie), ale o zachęcenie do ponownego sięgnięcia po książkę. Co, miejmy nadzieję, udało się osiągnąć.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Ten wybitny przedstawiciel Młodej Polski zajmował się wieloma dziedzinami sztuki: uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Jego najsłynniejszy utwór, “Wesele. Dramat w trzech aktach”, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie “Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Od tego czasu ukazało się ponad 120 wydań tekstu dramatu po polsku, przetłumaczono go też na ponad 10 języków.

Jest to – cytując fragmenty listu Prezydenta – “barwna, niezwykle żywa opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach (…). Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej”.

Fot. Piotr Gawroński i Monika Milczarek