Placówki wiejskie wiosną

BRONOWO:
Tematem zajęć plastycznych dla dzieci, odbywających się w ostatnim czasie w Świetlicy Wiejskiej w Bronowie, była WIOSNA. Dzięki pracom, które powstały podczas zajęć, wystrój świetlicy stał się prawdziwie wiosenny! Dzieciom i młodzieży z Bronowa zaproponowano też zajęcia w plenerze – aura sprzyjała spacerom, zabawom i grom ruchowym na świeżym powietrzu oraz wycieczkom rowerowym.

BUŚLARY:

Gdy jest ładna pogoda – można wyjść na dwór i rozegrać prawdziwy mecz. A co zrobić, gdy pada? Zagrać w PIŁKARZYKI! Świetlica Wiejska w Buślarach proponuje piłkę nożną w obu wariantach.

GAWRONIEC:

W ostatnim czasie pogoda nas nie rozpieszczała, dlatego dzieci z Gawrońca chętnie i licznie uczestniczyły w zajęciach odbywających się w tamtejszej bibliotece. Jedne chciały poczytać i porysować, inne wolały gry stolikowe i korzystanie z komputera. Podczas zajęć literacko-plastycznych powstały m.in. piękne prace w dużym formacie. Zachętą do udziału w zajęciach było pojawienie się nowego sprzętu, który koniecznie należało wypróbować – zakupiono wyrzynarkę z laserem i wypalarkę.

Panie z Gawrońca wzięły udział w zajęciach kulinarnych połączonych z pokazem naczyń, a Mamy młodych czytelników spotkały się w bibliotece przy kawie i ciastku. Okazją do spotkania był oczywiście Dzień Matki. Dzieci same udekorowały stół!

Grupa młodych czytelników wraz z bibliotekarką, panią Aliną Wiśniewską, weźmie udział w imprezie plenerowej „Noc Świętojańska” w Kołaczu. Tradycyjnie, w trakcie tej imprezy odbędzie się konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański – tak więc w bibliotece podczas czerwcowych zajęć powstaną wianki.

KOŁACZ:

Dzieci i młodzież z Kołacza świętowały Dzień Ziemi, z tej okazji 22 kwietnia wysprzątały plac wokół biblioteki. Po pracy przyszła pora na rozrywkę – pani Ewa zaprosiła wszystkich na gry i zabawy plenerowe.

W kwietniu i maju była pogoda “w kratkę”: jednego dnia padało, drugiego – wychodziło słońce. Filia Biblioteczna w Kołaczu proponowała zajęcia dla dzieci w plenerze lub w bibliotece. Podczas zajęć plastycznych dla dzieci powstały m.in. wiosenne ptaszki i tęczowe parasolki (tak na wszelki wypadek). Zabawy na dworze też były bardzo udane, nawet pomimo kapryśnej aury.

W bibliotece zorganizowano zajęcia kulinarne dla dorosłych mieszkanek Kołacza. Panie miały okazję zobaczyć, jak szybko i smacznie można zrobić sałatkę i ugotować pyszny makaron. Podpatrywały, jak praktycznie można wykorzystać naczynia Tupperware – i degustowały potrawy. Spotkanie poprowadziła pani Grażyna Kaczmarek. Dzięki takim spotkaniom, biorące udział w zajęciach gospodynie mają okazję wymienić się doświadczeniami kulinarnymi.

Już po raz siódmy w Kołaczu odbędzie się Noc Świętojańska. W spotkaniu wezmą udział mieszkańcy Kołacza i innych miejscowości naszej gminy, m.in. dzieci, młodzież i dorośli z bibliotek i świetlic Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju. Impreza rozpocznie się 23 czerwca o 20.00 przy bibliotece, po czym wszyscy zebrani wyruszą do Kwatery Łowieckiej, którą udostępni Nadleśnictwo Połczyn. Zostanie wybrany najpiękniejszy wianek świętojański, a potem, zgodnie z tradycją, będzie można podziwiać wianki puszczane na wodę. Nocą świętujący będą poszukiwać kwiatu paproci, znalazca zostanie ogłoszony Królem Nocy Świętojańskiej. W czasie imprezy odbywać się też będą konkursy i zabawy, będzie też można skosztować kiełbasek pieczonych nad ogniskiem.

ŁĘGI:
W maju Świetlica Wiejska w Łęgach zapraszała dzieci do uczestniczenia w grach, zabawach i konkursach. Dzieci jeździły na rolkach i na wycieczki rowerowe, chodziły na spacery, brały udział w ogniskach.

Trwają przygotowania do Dnia Matki i Dnia Dziecka. Oba święta będą obchodzone 4 czerwca. Dzieci ćwiczą – przygotowują się do występów dla Mam. Panie będą mogły podziwiać umiejętności taneczne, recytatorskie i aktorskie swoich pociech. W kolejnej części uroczystości goście przejdą na boisko, tam rozpocznie się impreza plenerowa dla dzieci.

ŁOŚNICA I OSTRE BARDO

W Świetlicach Wiejskich w Łośnicy oraz w Ostrym Bardzie prowadzone są zajęcia praktyczno-techniczne, rozwijające wyobraźnię dzieci. Ich głównym celem jest rozwijanie sprawności manualnej dzieci. Zajęcia mają charakter indywidualny. Uczestnicy pracują na różnych materiałach, poznają wiele technik plastycznych. Tematykę dobiera się do zainteresowań dzieci, mogą eksperymentować, tworząc ciekawe, bogate i pomysłowe prace. Z prac stworzonych przez dzieci w ostatnim czasie, zorganizowano wystawę.

Poza zajęciami plastycznymi, w obu w świetlicach prowadzone są zabawy ruchowe. W zajęciach sportowych chętnie uczestniczyły dzieci w różnym wieku. Na początku maja spędziły sporo czasu na powietrzu. Organizowano dla nich wyprawy do lasu, przejażdżki rowerowe, zabawy na placu przed świetlicami, gry i zabawy z piłką. W połowie maja mogły wykazać się sprytem i pomysłowością, biorąc udział w zabawie w podchody.

W świetlicach organizowane są też swobodne zabawy zgodne z zainteresowaniami dzieci. Najmłodsi mogą korzystać z licznych gier i brać udział w zabawach. Wśród wielu różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia sportowe i zabawy ruchowe, dlatego poświęca się im w świetlicach dużo czasu.

REDŁO:

W Świetlicy Wiejskiej w Redle 24 maja 2017 r. zorganizowano spotkanie z okazji Dnia Matki. Tradycyjnie spotkanie poprzedzone było Mszą Świętą w intencji Mam. Po nabożeństwie goście przeszli do świetlicy, gdzie czekał na nich poczęstunek.

Mamy wraz z gorącymi życzeniami otrzymały laurki, z przyjemnością obejrzały część artystyczną zaprezentowaną przez dzieci z Samorządowego Przedszkola “Słoneczna Kraina” w Redle. Program przygotowały panie nauczycielki – Beata Weilandt i Marta Stegienka.

Organizatorami imprezy byli: Caritas Parafii Redło, Świetlica Wiejska oraz Filia Biblioteczna w Redle.