OTWARCIE MAGICZNEJ ULICY PARASOLI

W dniu 11 lipca Połczyn-Zdrój świętował otwarcie, znanej już chyba w całej Polsce “Magicznej Ulicy Parasoli”, jak nazywana jest promocyjnie ulica Grunwaldzka. W tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz 75-lecia Pomorza Zachodniego, dlatego władze miasta wraz z Centrum Kultury postanowiły w szczególny sposób podkreślić doniosłość tego święta poprzez montaż ponad 500 parasoli w barwach odpowiadających naszemu województwu, z biało-czerwonym napisem “75 lat”.

Z okazji uroczystego otwarcia ulicy, Centrum Kultury zorganizowało wiele atrakcji dla Mieszkańców oraz licznie odwiedzających Połczyn-Zdrój w tym dniu turystów. Od samego rana na połczyńskim deptaku odbywały się przedstawienia teatralne dla dzieci w wykonaniu Teatru Łata z Poznania w ramach VIII edycji wędrującego festiwalu “Teatr w Małym Mieście”. Najmłodsi wraz z rodzicami obejrzeli: “Morskie opowieści” oraz “Podróże dookoła świata”. Wydarzenie to było możliwe w realizacji dzięki współpracy połczyńskiego Centrum Kultury z Fundacją Wspierania Twórczości Niezależnej. Połczyn-Zdrój był jedną z 19 miejscowości w Polsce, gdzie realizowany jest ten projekt. Został on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Fundacji PZU.

Po zakończeniu przedstawień teatralnych na deptaku pod parasolami pojawiła się Grupa Twórcza “Krata Eon” ze Szczecina z cieszącym się dużym zainteresowaniem programem cyrkowych sztuczek. Klauni, szczudlarze, żonglerzy wprawili w zachwyt i niedowierzanie najmłodszych widzów.

Podobne wrażenie na widzach i słuchaczach wywarł występ Aleksandra Karausza z Kołobrzegu. Ten utalentowany skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu zagrał w Połczynie-Zdroju utwory znane nie tylko z kanonów muzyki klasycznej, ale również zasłyszane z list przebojów.

Głównym punktem obchodów otwarcia ulicy z okazji 75-lecia Pomorza Zachodniego był “Korowód Pokoleń”, któremu przewodziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łobza. W korowodzie udział wzięli Mieszkańcy Połczyna-Zdroju, pracownicy Centrum Kultury przebrani w stroje Retro, a także zaproszeni Goście, m.in. Stacja Kultura z Bornego Sulinowa prezentujące stroje baroku, przedstawiciel Stowarzyszenia Henrykowskiego z Siemczyna przebrani w stroje polskiej szlachty, a także Cygański Zespół Bogdan Trojanek & Terne Roma w barwnych strojach właściwych dla kultury Romów.

Uroczystego otwarcia “Magicznej Ulicy Parasoli” dedykowanej kolorystyce Pomorza Zachodniego dokonali znamienici Goście zaproszeni na to wydarzenie, Członkowie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek, którym towarzyszył Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek.

Warto podkreślić, że tegoroczne przedsięwzięcie w całości zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego. Urząd Marszałkowski w Szczecinie dofinansował zakup parasoli, co pozwoliło na tak wyjątkową i barwną promocję nie tylko Połczyna-Zdroju, ale również całego Regionu.

Przed symbolicznym przecięciem wstęgi, reprezentująca Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska powiedziała – “Na pewno Połczyn-Zdrój jest cudowną wizytówką i wspaniałą promocją naszego Regionu w całej Polsce.” Promocyjny film dotyczący połczyńskich parasoli obejrzało już w internecie ponad 600 tys. osób, a zainteresowanie ulicą nie słabnie od początku letniego sezonu wśród turystów odwiedzających nasz kurort oraz przedstawicieli mediów.

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć: Fotogugulski