Odsłonięcie tablicy Płk Witolda Pileckiego

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyła się dziś w Połczynie-Zdroju na skwerze przy ulicy 5 Marca uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej płk Witolda Pileckiego, w której uczestniczył Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek, oraz zaproszeni goście, m.in. Henryk Carewicz Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Bogusław Ogorzałek, radni powiatu świdwińskiego i Połczyna-Zdroju, dyrektorzy jednostek samorządowych, organizacji kombatantów, a także poczty sztandarowe z połczyńskich szkół, harcerze 1 Połczyńskiej Drużyny ZHR “Zdrój”, wraz z inicjatorem społecznym wydarzenia druhem Wojciechem Kalinowskim. W uroczystości gremialnie udział wzięli także mieszkańcy Połczyna-Zdroju i młodzież.

Tablicę wykonaną z brązu ufundował Prezes Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś. W trakcie uroczystości poświęcił ją ks. Proboszcz Antoni Kloska.

Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek podczas przemówienia podkreślił, że Witold Pilecki jest postacią szczególną i nietuzinkową.– Jest to jeden z naszych największych bohaterów okresu wojennego. Postać ponad podziałami politycznymi, która jednoczy nas Polaków.

Bogusław Ogorzałek, zauważył, że Witold Pilecki jest dla nas postacią, która kilkukrotnie złożyła ze swego życia ofiarę. – Bardzo się cieszę z tej obecności szczególnie młodych ludzi, którzy znajdują się tutaj i myślę, że każdy z nas wnosi tutaj w sercu to pragnienie by pozostać wierny tej myśli przewodniej, która zawsze jest na sztandarach Bóg, Honor, Ojczyzna.

WIDEORELACJA

Henryk Carewicz powiedział, że – Historia naszego kraju jest bardzo trudna, ale myślę, że odsłonięcie tej tablicy pamiątkowej w Połczynie-Zdroju będzie tym miejscem, gdzie przyszłe pokolenia będą mogły czcić pamięć tych ludzi, którzy oddali życie w tak ważnym celu, wolności naszego kraju, niezależności. Po to, żeby nasze młode pokolenia dzisiaj mogły żyć w suwerennym, wolnym kraju.

Społeczny inicjator upamiętnienia Płk Witolda Pileckiego druh Wojciech Kalinowski w imieniu 1 Połczyńskiej Drużyny ZHR “Zdrój” podziękował Burmistrzowi Połczyna-Zdroju oraz wszystkim radnym, za możliwość uczczenia ich patrona.

Bezpośrednio po uroczystości po raz trzeci w naszym mieście wystartował bieg “Tropem Wilczym”, mający na celu uczczenie pamięci bohaterów antykomunistycznego podziemia organizowany w całej Polsce przez Fundacja Wolność i Demokracja. Pakiety startowe dla uczestników biegu ufundował Poseł RP Czesław Hoc.

FOTORELACJA