“Między rzeczywistością a snem – wybierz!” – fotoreportaż z wernisażu

W Galerii Kina Goplana gościliśmy Marka Kopczyńskiego. Okazją do spotkania było otwarcie wystawy jego rysunku/malarstwa. Wystawa nosi tytuł “Między rzeczywistością a snem – wybierz!”, będzie ją można oglądać do końca marca b.r.

Podczas wernisażu można było obejrzeć prace artysty oraz poznać jego liczne pasje. Obok sztuk plastycznych są to m.in. muzyka i lalkarstwo. Pan Marek zaproponował prezentację multimedialną, przedstawiającą jego twórczość plastyczną, podczas pokazu zagrał na żywo własną kompozycję, doskonale uzupełniającą oglądane przez widzów obrazy.

Jest satyrykiem i karykaturzystą, podczas połczyńskiego wernisażu wśród innych wydawnictw można było zobaczyć książkę pt.„Znani i nieznani, Panowie i Panie, jednym słowem: Białogardzianie w karykaturze Marka Kopczyńskiego”.

Marek Kopczyński: “Między rzeczywistością a snem – wybierz!”. Wernisaż wystawy – 6 marca 2019 r. godz. 19.00, Galeria Kina Goplana w Połczynie-Zdroju.


Marek Kopczyński mieszka w Białogardzie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, jest malarzem i rysownikiem – szczególnie upodobał sobie technikę pasteli. Jak twierdzi – przedstawiany przez niego “świat pełen symboli, przenośni, niejednoznacznych aluzji i tajemnicy intryguje widza poruszając i wyzwalając jednocześnie w nim wspomnienia z sennego pamiętnika”.

Jest również muzykiem samoukiem, multiinstrumentalistą – gra m.in. na instrumentach perkusyjnych i klawiszowych, fletach, gitarze, saksofonie i akordeonie. Jego nazwisko kojarzymy z zespołami Koma, Music Market i BMW.

Kolejna pasja artysty to lalkarstwo. Teatr lalek Marko istnieje od 2003 r., od 2008 roku działa przy Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Pan Marek jest instruktorem edukacyjno-integracyjnym tego teatru. Tworzy lalki i scenografię, pisze piosenki, muzykę, jest również twórcą scenariuszy i reżyserem. Pisze własne bajki oraz adaptacje bajek innych autorów. Są to m.in. “Bitwa o krowę”, “O wiedźmach i bocianach z Łęczna”, “O kocie Huncfocie”, “O domku kata”, “Lokomotywa”, “Królowa Śniegu”, “Pinokio”, “Koziołek Matołek w Chinach”, “Mały Marko i czarodziejska walizka”, “Koziołek Matołek w Indiach”, “Szewczyk Dratewka”. Stworzył około 140 autorskich piosenek dla dzieci. W 2009 r. Marek Kopczyński jako jedyny nieprofesjonalny lalkarz został zakwalifikowany do VI Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy w Łodzi, widzowie festiwalu obejrzeli jego autorski spektakl “Dance, Dance”.

Sztuka stanowi ważną część życia pana Marka, ale zajmuje się też innymi dziedzinami. Jest społecznikiem, od dwóch kadencji zasiada w Radzie Miejskiej Białogardu.


Fot. Monika Milczarek, Krystyna Zaniewska, Renata Nizioł