MATKA BOSKA W MALARSTWIE MARCINA MARIAKA

Do końca czerwca w Galerii Kina “Goplana” można oglądać wystawę prac Marcina Mariaka pod nazwą: „Matka Boska w odsłonach”, malarza z pracowni plastycznej białogardzkich Warsztatów Terapii Zajęciowej “Szansa”.

Marcin Mariak to wyjątkowy twórca, który na co dzień pracuje pod opieką swojego terapeuty Marka Kopczyńskiego. W połczyńskiej Galerii 18 czerwca 2019 roku odbył się uroczysty wernisaż w obecności malarza, jego najbliższej rodziny oraz opiekuna, a także Beaty Brzozowskiej dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej “Szansa” z Białogardu.

Krzysztof Szewczuk, dyrektor Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, który otworzył wernisaż zauważył, że każdy obraz Marcina Mariaka stanowi autonomiczną całość i przenosi nas w wyjątkowy świat twórcy, w którym centralną postacią jest Matka Boska.

Marek Kopczyński – mentor i terapeuta, który na co dzień pracuje z Marcinem Mariakiem powiedział nam więcej o twórczości jego podopiecznego. Dowiedzieliśmy się, że artysta samodzielnie wykonuje wszystkie prace w technice akrylowej i dzięki współpracy mentora z rodzicami wypracował swój własny sposób ich wykańczania przy użyciu strzykawki. Ponadto Marcin próbuje swoich sił w rzeźbie oraz wyspecjalizował się w perfekcyjnym wykonywaniu koron Matki Boskiej.

Tematyka malarstwa Marcina Mariaka jest głęboko zakorzeniona w symbolice religijnej, co nie jest przypadkowe, ponieważ twórca jest absolwentem Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Białogardzie, a także wychował się w rodzinie, dla której wartości chrześcijańskie są bardzo istotne.

Jako ciekawostkę należy dodać fakt, że Marcin Mariak pochodzi z Gminy Połczyn-Zdrój, tu dorastał, a pierwsze próby plastyczne podejmował już będąc w przedszkolu. Obecnie wspólnie z rodzicami mieszka w pobliskim Białogardzie.

Opracował: Krzysztof Szewczuk, foto: Dariusz Nowak