Malarskie “Imaginacje” – wystawa w Goplanie

W połowie maja 2018 r. zaproszono wszystkich połczynian do Galerii Kina Goplana na wystawę malarstwa Bartłomieja Baranowskiego pt. “Imaginacje”.

Bartłomiej Baranowski jest twórcą obrazów, grafik, niekiedy rysunków satyrycznych. Jego prace są doceniane w kraju i za granicą. Jest autorem ilustracji do wielu publikacji o tematyce średniowiecznej, regionalnej oraz dziecięcej. Co ciekawe – nigdy nie studiował malarstwa. Z zawodu jest konserwatorem, pracuje w Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu.

Jedną z jego pasji jest historia, a w zasadzie odtwórstwo historyczne. Należy do Grupy Historycznej “Midgard”, interesującej się kulturą wczesnego średniowiecza. Niektórzy znają go jako Jorunda (z Kramu Jorunda), rogownika – czyli rzemieślnika, zajmującego się robieniem przedmiotów z rogów i poroża. W oparciu o wzory wczesnośredniowieczne tworzy rogowe świeczniki, pojemniki, ozdoby, rękojeści i inne przedmioty codziennego użytku.

W połczyńskiej Galerii wyeksponowano 50 prac artysty, których tematykę dokładnie określa tytuł wystawy: “Imaginacje”. Przedstawiają nierealne, nierzeczywiste, bajkowe postaci i scenerie. Obrazy nie mają tytułów, więc autor niczego nie sugeruje oglądającym prace – każdy może zobaczyć w nich coś zupełnie innego, niż pozostali. Można popuścić wodze wyobraźni.

Fot. Krystyna Zaniewska, Monika Milczarek