„Klub Seniora”

Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju wraz z Oddziałem Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Połczynie-Zdroju realizowały Projekt „Klub Seniora”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Projekt polegał na podtrzymaniu aktywności osób starszych i zapewnieniu im udziału w życiu społecznym poprzez udział w nieodpłatnych zajęciach artystycznych i ruchowych. W ramach projektu przeprowadzano warsztaty: witrażu, rysunku i malarstwa, quillingu, carvingu i taneczne, proponowano również wycieczki rowerowe wraz ze spotkaniami plenerowymi.

Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem, nie tylko seniorów, ale również ich rodzin, które gratulowały pomysłu – większość z nich nie spodziewała się, że ich dziadkowie czy rodzice mają takie zdolności i umiejętności. Z kolei uczestnicy zajęć byli usatysfakcjonowani wynikami swojej pracy. W trakcie realizacji projektu nawiązały się nowe znajomości, niektórzy z uczestników nadal spotykają się w sali zajęć, by tam wspólnie tworzyć i rozmawiać przy “kawie”. Tak więc udało się “zaszczepić” wśród uczestników chęć kontynuacji zajęć.

Warsztaty witrażu prowadził Pan Jacek Żychliński.Uczestnicy zajęć zapoznali się z zasadami bezpiecznej pracy ze szkłem, następnie poznali teoretycznie i praktycznie poszczególne fazy tworzenia witraży: nauczyli się cięcia, szlifowania i oklejania szkła oraz lutowania witrażu. Zapoznali się też z zasadami znakowania elementów witrażu, nauczyli się patynowania techniką Tyffaniego. Podczas zajęć projektowali i samodzielnie wykonywali swoje prace. Początkowo były one stosunkowo proste, z czasem, gdy zwiększały się umiejętności uczestników zajęć – stawały się coraz bardziej skomplikowane. Podczas warsztatów powstawały: serduszka i zawieszki, „aniołki”, „stokrotki”, ramki do lustra i lampiony.

Warsztaty malarstwa i rysunku prowadzone były przez instruktorkę Agnieszkę Świerczek. Podczas zajęć uczestnicy poznali podstawowe zagadnienia rysunkowe i malarskie: zasady i sposoby uchwycenia proporcji, ustawienia kompozycji, budowania bryły i analizy jej płaszczyzn, zasady posługiwania się kreską i plamą, szeroką gamą walorową. Pracowali z martwą naturą, ucząc się podstawowych technik rysunkowych i pracy z kolorem, rozwijali pamięć wzrokową i umiejętności manualne poprzez obserwację obiektów i zdarzeń plastycznych, znalezienie miary, proporcji, przedstawienie relacji przestrzennych obiektów. Dodatkowo ćwiczyli samodyscyplinę, cierpliwość, wnikliwość. Nauka odbywała się poprzez udzielanie indywidualnych korekt.

Warsztaty quillingu poprowadziła instr. Dorota Kijowska. Uczestnicy kursu nabyli umiejętności z zakresu obsługi narzędzi niezbędnych do pracy metodą quillingu, takich jak: igła do quillingu, modele 3D, znaczniki do quillingu, grzebień do quillingu, wzorniki, maty do quillingu, odpowiednie kleje. Poznali metody ozdabiania i zabezpieczania prac, nauczyli się rozróżniania jakości i typów materiałów potrzebnych do wykonania poszczególnych prac w podtechnikach quillingu. Zapoznali się z podstawowymi formami i kształtami, które można uzyskać pracując metodą quillingu. Podczas zajęć praktycznych pracowali w różnych podtechnikach: np. quilling na szpilkach / bolczykach, przy użyciu igły do quillingu, przy użyciu grzebienia do quillingu. Poznali techniki płaskie oraz przestrzenne. Stworzyli kartki okolicznościowe, wykonywali ozdoby oraz ozdabiali przedmioty świąteczne, wykonywali przedmioty przestrzenne w całości zrobione z elementów „quillingowych”.

Warsztaty tańca prowadzone były przez instr. Małgorzatę oraz Joannę Lorenc. Uczestnicy warsztatów poznali podstawy tańca towarzyskiego, w ramach zajęć nauczyli się kroków i figur sześciu najpopularniejszych stylów tanecznych z zakresu tańców standardowych i latynoamerykańskich. Tańczyli walca angielskiego i wiedeńskiego, tango, sambę, cha-chę oraz jive’a. Ponadto mężczyźni nauczyli się prawidłowego prowadzenia swoich partnerek w tańcu, a kobiety poznały metody pokazywania siebie poprzez odpowiednie ruchy i gesty. Pary po warsztatach potrafią wykonać całe choreografie danych tańców, a nie tylko ich podstawowe kroki. W ramach zajęć wprowadzone zostały zajęcia rozciągające. Dodatkowym poprowadzono czterogodzinne warsztaty tańców ludowych.

Warsztaty carvingu były prowadzone przez dwoje instruktorów: Dominikę Sadowską i Pawła Sztenderskiego. Odbywały się w dwóch etapach dla dwóch grup. Warsztatowicze poznali historię carvingu, instruktorzy omówili i pokazali rodzaje cięć oraz sposoby zabezpieczania wykonanych rzeźb. Uczestnicy zajęć poznali różne rodzaje noży i dowiedzieli się, których do czego i jak używać. Podczas zajęć praktycznych nabyli umiejętności tworzenia m.in.: liści z cukinii i ogórka – kalii z kopru włoskiego i rzodkiewki, motywów kwiatowych z papryczek pepperoni, szyszek z papryki, ptaków z cykorii i białej rzodkiewki, róż z kalarepy i arbuza, kwiatów z melona, kogutów z rożnych warzyw i owoców itp. Po warsztatach wyeksponowano prace uczestników zajęć, jednak wystawy te po krótkim czasie zdemontowano ze względu na nietrwałość wykorzystywanych materiałów.

Rajdy rowerowe: w ramach projektu odbyły się 3 rajdy rowerowe połączone ze spotkaniami w plenerze.

Spotkanie z policjantem poprowadzone zostało przez asp. Katarzynę Kopacz – Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie i mł. asp. Tomasza Wilka – Kierownika Referatu Prewencji w Połczynie Zdroju. W trakcie spotkania oprócz prelekcji na temat bezpieczeństwa seniorów, wyemitowane zostały filmy, ukazujące, na jakich zasadach działają złodzieje oraz jak ustrzec się przed zakupami za duże pieniądze artykułów proponowanych przez domokrążców lub w czasie spotkań pokazowych.

Uczestnicy projektu, ich rodziny i znajomi oraz inni mieszkańcy miasta i okolic spotkali się 5 listopada 2018 r. w Galerii CK Kino Goplana na wydarzeniu finałowym – wernisażu wystawy powarsztatowej wieńczącej projekt „Klub Seniora”. Podczas spotkania organizatorzy podsumowali projekt. Goście mogli zobaczyć prace wykonane podczas zajęć, a więc rysunek i malarstwo, witraż, prace w technice quillingu. Obejrzeli również zdjęcia z przeprowadzonych warsztatów, także z warsztatów tańca i carvingu.

Fot. Ewa Sokołowska, Piotr Gawroński, Krystyna Zaniewska, Monika Milczarek, Mariola Paczewska