INSCENIZACJA HISTORYCZNA “JAK NA KURACJĘ TO TYLKO DO BAD POLZIN”


W ramach I Święta Parku Zdrojowego w dniu 8 sierpnia 2021 roku, Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju przygotowało inscenizację historyczną opowiadającą o tym, jak mógł wyglądać przyjazd kuracjuszy przed stu laty do połczyńskiego kurortu.

Główną postacią przedstawienia była “Połczyńska Ciotka”, w której rolę doskonale wcieliła się Edyta Grzelec. Na tle dawnego dworca PKP “Ciotka” witała przyjezdnych takimi słowy:
– Witamy drogie Panie i szanownych Panów z wielkich miast. Zapraszam, zapraszam do mnie powróżę, wywróżę bogactwa, miłość i romanse i zdrowie wywróżę w razie potrzeby świeżutkie raki sprzedam, jakby źle karmili w naszych domach zdrojowych.

Przypomnijmy, że “Ciotka” na początku XX wieku była bardzo popularna w “Kurorcie z duszą”, za sprawą swej barwnej postaci i całej serii pocztówek z podpisem „Pozdrowienia od ciotki z Połczyna”, rozsyłanych przez licznie przybywających w tamtych czasach do połczyńskich wód kuracjuszy.

W przedstawieniu udział wzięli mieszkańcy i pracownicy CK, a także członkowie Amatorskiego Ruchu Artystycznego biorący na co dzień udział w zajęciach organizowanych przez centrum. W spektaklu wystąpili: Edyta Grzelec (Ciotka Połczyńska), Ewa Sokołowska z wnuczką Nadią (Kobieta z dzieckiem), Antonina Orłowska (Mieszkanka), Anna Tamm (Kuracjuszka), Alina Wiśniewska (Kuracjuszka), Monika Milczarek (Kuracjuszka), Agnieszka Wilniewicz (Kuracjuszka), Krystyna Zaniewska (Kuracjuszka), Grzegorz Grocholski (Sukiennik), Adam Słabkowski (Kuracjusz), Jan Bartkowiak (Woźnica), Rajca miejski (Aleksander Wojas), Kolejarz (Marek Piątkowski) Krzysztof Szewczuk (Narrator).

Stroje i scenografię przygotowała Mariola Paczewska, Ewa Sokołowska, dialogi napisała Magdalena Antolak.
Foto: Foto Gugulski / CK / Patrycja Majewska