Działania aktywizujące w naszych placówkach

Lokalna Grupa Działania – “Powiatu Świdwińskiego” ogłosiła w 2018 roku konkurs na działania aktywizujące. W naszej gminie dofinansowano pięć działań, cztery z nich odbywały się w placówkach wiejskich wchodzących w skład Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.

W Świetlicy Wiejskiej w Buślarach odbywały się warsztaty aktywizujące “Robimy stroiki”. Trwały od 26 listopada do 7 grudnia 2018 r., poprowadziła je Dorota Wojtów. Adresatami projektu byli mieszkańcy wsi bez względu na wiek i płeć. Podczas warsztatów nauczyli się robić stroiki świąteczne i ozdoby choinkowe. Z prac powstałych podczas zajęć stworzono wystawę powarsztatową. Dofinansowanie na przeprowadzenie warsztatów otrzymało Sołectwo Buślary.

“Warsztaty rękodzieła – decoupage” realizowano w okresie 26.11-14.12. 2018 r. w Filii Bibliotecznej w Kołaczu, prowadziła je p. Ewa Sokołowska. Warsztaty były skierowane do mieszkańców sołectwa Kołacz. Podczas zajęć powstawały ozdoby i upominki dla bliskich na zbliżające się święta. Technika zdobnicza decoupage polega na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię (metal, szkło, drewno, plastik, tkanina, ceramika itp.) wzoru wyciętego z papieru bądź serwetki ozdobnej. Używano materiałów z odzysku, uczestnicy przynosili na zajęcia np. stare skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć, ceramikę, szklane butelki. Do ich zdobienia używano nie tylko brokatu, sznurków, farb, wstążek, ale również np. makulatury. Podczas zajęć tchnięto nowe życie w stare, wydawałoby się, że niepotrzebne rzeczy. Przy okazji zwrócono uwagę na to, jak ważne jest nasze środowisko, rozmawiano o segregacji odpadów. W ramach projektu poza teoretycznymi i praktycznymi zajęciami rękodzielniczymi odbyło się też spotkanie z p. Kazimierą Bepierszcz i księdzem Andrzejem Szewczykiem z Parafii Popielewo na temat bogatych tradycji bożonarodzeniowych w Polsce. Wiedza zdobyta podczas prelekcji przydała się potem do wybierania odpowiedniego zdobienia rękodzieł. Kolejne spotkanie poprowadziła Agnieszka Fiuk z firmy ATF Polska  – dotyczyło segregacji odpadów i możliwości ich recyklingu podczas warsztatów (używanie np. starych słoików, doniczek i butelek, makulatury itp.). Po zakończeniu warsztatów powstała wystawa prac wykonanych podczas zajęć. Dofinansowanie na przeprowadzenie warsztatów otrzymało Sołectwo Kołacz.

Biblioteka w Popielewie jest filią Biblioteki Publicznej w Połczynie-Zdroju, noszącej imię Juliana Tuwima. W październiku i listopadzie b.r. uczczono patrona, zapraszając na warsztaty pod hasłem “Zabawna kraina Juliana Tuwima”. Uczestnicy warsztatów przeprowadzonych w bibliotece przez instr. plastyk Mariolę Paczewską nauczyli się projektowania płaskorzeźb, pracy z gipsem itp. Podczas zajęć stworzyli płaskorzeźby gipsowe przedstawiające Juliana Tuwima oraz innych znanych pisarzy. Zarówno projekty (rysunki) jak i same prace można było potem obejrzeć w bibliotece w formie wystawy. Podczas warsztatów powstała również tablica biblioteki z podobizną pisarza oraz jego rzeźba (popiersie). Dofinansowanie na przeprowadzenie warsztatów otrzymała grupa nieformalna z Popielewa.

Na warsztaty “Rękodzieło artystyczne” zaproszono do Filii Bibliotecznej w Redle (pomieszczenie po byłej świetlicy). Odbywały się od 5 listopada do 5 grudnia 2018 r., prowadziła je pani Maria Kozłowska. Uczestniczyły w nich dzieci, młodzież i dorośli. Podczas zajęć powstały dekoracje bożonarodzeniowe z papieru, bombki zdobione techniką decoupage, kartki świąteczne z haftem matematycznym i wiele, wiele innych ozdób. Dofinansowanie na przeprowadzenie warsztatów otrzymało Sołectwo Redło.

Przeprowadzane warsztaty były finansowane w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji PROW 2014-2020. Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. “Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie”.

Fot. Dorota Wojtów, Ewa Sokołowska, Mariola Paczewska, Mariola Marszałek