„Droga do biblioteki”

Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju realizuje w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Połczyńskie Innowacje Kulturalne projekt pt. „Droga do biblioteki”, projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu „Partnerstwo dla książki”.

W ramach projektu zrealizowany został Piknik dla dzieci pt.W Krainie Oz”. Na dziedzińcu Zamku, w którym mieści się Miejska Biblioteka Publiczna, przygotowane zostały stoiska o tematyce literackiej związanej z powieścią L. Franka Bauma „Czarnoksiężnik z Krainy OZ”. Teren naszej biblioteki zmienił się na ten jeden dzień w Krainę OZ, stanowiska literackie animowała młodzież z działającej w Centrum Kultury Grupy Teatralnej, przebrana za postacie z bajki (Czarownica ze Wschodu, Strach na Wróble, Drwal, Czarnoksiężnik, Porcelanowi ludzie itd.). Dzieci uczestniczące w pikniku wykonywały zadania związane z książką (szukanie serca, rozumu, przygotowanie eliksirów dla Czarownicy ze Wschodu itp). Po wykonaniu wszystkich powierzonych im zadań otrzymały upominki.

Dla młodzieży zorganizowana została Gra Miejska, rozgrywana w scenerii Krainy OZ – przygotowana również na podstawie powieści „Czarnoksiężnik z Krainy OZ”. Młodzież poruszając się po naszym mieście trafiała do specjalnych punktów, tam wykonywała powierzone jej zadania związane z fabułą książki, z jej historią i biografią autora. Miejsca, które młodzież musiała odwiedzić, również wystylizowane były na Krainę OZ, a o to, by zadania były prawidłowo wykonane – dbały postacie z powieści L. Franka Bauma.

Kolejnym zrealizowanym zadaniem była inscenizacja fragmentów „Lalki” B. Prusa. Tym razem na ulicach Połczyna, zobaczyć mogliśmy m.in. sklep Wokulskiego, piwiarnię, Ogród Saski oraz bohaterów powieści. Dzieci i młodzież przez kilka miesięcy uczestniczyły w zajęciach teatralnych, aby przygotować każdy z fragmentów. Podczas realizacji działania odbiorcy podążali ulicami Połczyna za aktorami do kolejnych punktów, gdzie odgrywane były sceny z „Lalki”. W trakcie tego działania odbył się przy Bibliotece Miejskiej koncert muzyki poważnej. Przed realizacją spektaklu na ulicach naszego miasta pojawiły się manekiny przebrane w stroje z czasu akcji powieści, przy manekinach znajdował się plakat promujący i zapraszający na to wydarzenie, również przed naszą lokalną księgarnią stanęły dwa manekiny wraz z plakatem.

Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Połczyńskie Innowacje Kulturalne w trakcie organizowanych przez nich Ogólnopolskich Warsztatów Tańca Współczesnego odbyły się warsztaty dla dzieci, na których instruktorzy tańca w ramach wolontariatu przygotowali spektakl taneczny. Spektakl ten został nagrany i dzieci uczestniczące w zadaniu mogły zobaczyć go na dużym ekranie w kinie.

W ramach akcji społecznej “Narodowe Czytanie” fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego czytały osoby znane w naszym środowisku, m.in. Stanisław Wziątek Były Poseł na Sejm RP, Zofia Wilczyńska Była Posłanka na Sejm RP, Barbara Nowak Burmistrz Połczyna-Zdroju i Mirosław Majka Starosta Powiatu Świdwińskiego.

W ramach zadania planowane są spotkania autorskie. Pierwsze spotkanie z autorem kryminałów Panem Markiem Krajewskim, które odbyło się 6 października, było niezwykle inspirującym doświadczeniem, przybyli uczestnicy mogli zakupić książki pana Marka na stoisku naszej lokalnej księgarni.
W ramach projektu planowane są w październiku i listopadzie kolejne spotkania autorskie – z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Wojciechem Cesarzem i Katarzyną Terechowicz oraz Jarosławem Kretem.

– Spotkanie autorskie dla dzieci z Roksaną Jędrzejewską Wróbel – Laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, autorką Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i kropka” 2009. Napisała ponad dwadzieścia książek dla najmłodszych, które otrzymały wiele nagród i wyróżnień, między innymi nagrodę „BESTSELLERka”, a także trafiły na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na Złotą Listę Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Pisarka współpracuje z redakcją dziecięcą Polskiego Radia jako autorka słuchowisk. Dla TVP1 pisała scenariusze i teksty piosenek do dobranocki „Babcia Róża i Gryzelka”. Jej bajki i opowiadania ukazują się w Świerszczyku (wcześniej także w Misiu), otrzymała medal „Zasłużeni dla kultury – Gloria Artis”.

– Spotkanie autorskie dla dzieci z Wojciechem Cesarzem. Jest to artysta grafik, dyrektor artystyczny w wydawnictwie prasowym. Jest współautorem „Pamiętnika grzecznego psa”, „Nowych przygód grzecznego psa”, „Wakacji grzecznego psa”, „Kocich kłopotów grzecznego psa”, „Kiki ucieka z cyrku”, „Przygód Filipka” oraz z Panią Katarzyną Terechowicz – absolwentką ASP w Warszawie i PWSFTiTv w Łodzi. Scenarzystka, grafik. Jest współautorką książek dla dzieci: „Pamiętnik grzecznego psa”, (książka nagrodzona w konkursie literackim im. Astrid Lindgren, nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i umieszczona na złotej liście Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom).
Po spotkaniu dotyczącym książek dzieci zostaną zaproszone na spotkanie warsztatowe, w trakcie którego zaproszeni goście rysując – przedstawią krótką historię drogi, jaką musi przebyć książka, zanim trafi do ilustratora, a następnie zostanie wydana przez wydawcę. Po zdobyciu tej wiedzy dzieci będą mogły zastosować ją w praktyce i wykazać się wyobraźnią – każde z nich wykona ilustrację do przeczytanego fragmentu książki.

Spotkanie autorskie dla dorosłych z Jarosławem Kretem – prezenterem i reporterem, prowadzącym swoje autorskie programy telewizyjne: Klub Podróżników, Kino Klubu Podróżników. Z wykształcenia jest egiptologiem, studiował archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę oraz kulturoznawstwo. Pan Jarosław Kret opowie o swoich książkach i o tym jak ważne jest czytanie książek – m.in. rozwija wrażliwość estetyczną, wpływa na rozwój intelektualny, kształtuje wyobraźnię i postawę twórczą.

Od października dzieci przygotowują papierowy teatr zwany Japońskim teatrem obrazkowym. Do zajęć wykorzystywane są specjalnie przygotowane papierowe postacie. Dzieci same opowiadają bajkę i w niej uczestniczą. Podczas naszych zajęć wykorzystujemy również ilustracje z bajki “Alicja w krainie czarów”. Cały ten “spektakl” nagramy, a następnie obejrzymy go na dużym ekranie, by zobaczyć, co powstało dzięki naszej wyobraźni.

W ramach projektu ogłoszone zostaną dwa konkursy plastyczne:

– konkurs dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych pod nazwą “Okładka mojej ulubionej książki”:

– konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z okazji akcji Narodowe czytanie – tematem będzie scena z “Wesela”.

W listopadzie odbędzie się Spotkanie z Panem Piotrem Machalicą, który zaprezentuje swój autorski program.

Na zakończenie projektu w ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom” zorganizujemy czytanie opowiadań dla najmłodszych w wykonaniu trzech aktorów oraz znanych osobistości z naszego rejonu. Akcji towarzyszyć będzie wernisaż wystaw konkursu zorganizowanego w ramach zrealizowanego działania dla dzieci i młodzieży oraz rozdanie nagród. W tym dniu odbędą się również zajęcia promujące czytelnictwo.

Fot. Piotr Gawroński, Monika Milczarek, Anna Zientara, Ewa Tokarska