Chóralne podróże

Kameralny Chór Mieszany “Cantus” pod kierownictwem Bolesława Kurka często występuje w swoim rodzinnym mieście, koncertuje również podczas festiwali i przeglądów w całym kraju i zagranicą. Śpiewał we Włoszech, na Ukrainie i Litwie, w Niemczech i Czechach. Ostatnio zaprezentował się przed publicznością Truskawca i Rajgrodu.

Truskawiec jest trzydziestotysięcznym miastem uzdrowiskowym leżącym w obwodzie lwowskim na Ukrainie, niedaleko Drohobycza. W okresie międzywojennym był bardzo modnym polskim uzdrowiskiem. Wypoczywali tu m.in. Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Julian Tuwim, Stanisław Witkiewicz, Bruno Schulz, Zofia Nałkowska, Halina Konopacka i Janusz Kusociński. Dziś leczy się tam m.in. schorzenia przewodu pokarmowego, układu ruchu, układu krążenia i skóry oraz cukrzycę. Ze względu na niestabilną sytuację na wschodzie Ukrainy, kuracjuszy zza granicy jest znacznie mniej, niż dawniej. Przyjeżdżają tam oczywiście Polacy (także z Połczyna).

W dniach 19-21 maja 2017 r. w Truskawcu odbył się Festiwal Kultury Polskiej. Imprezę zorganizował Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina wraz z Truskawiecką Miejską Radą i ukraińską organizacją pozarządową „Integracja Europejska Ukrainy”. Podczas Festiwalu nasz Chór reprezentował Powiat Świdwiński.

“Cantus” zaproponował bardzo różnorodny repertuar: podczas otwarcia Festiwalu zaprezentował pieśni klasyczne, z kolei drugiego dnia przedstawił utwory rozrywkowe, m.in. „Can You Feel the Love Tonight” (z filmu “Król Lew”).

Trasa kolejnej wyprawy muzycznej połczyńskich chórzystów wiodła do Rajgrodu. Jest to niespełna dwutysięczne miasteczko w województwie podlaskim, położone nad malowniczym Jeziorem Rajgrodzkim. “Cantus” jest objęty patronatem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej – często reprezentuje OSP w Połczynie-Zdroju podczas uroczystości państwowych w całej Polsce oraz bierze udział w przeglądach artystycznych. Tym razem koncertował w Rajgrodzie podczas XX Regionalnych Spotkań Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych. Impreza odbyła się 2 lipca 2017 r.

Prezentacje poprzedzono Mszą Świętą w Kościele p.w. Narodzenia NMP w Rajgrodzie, oprawę muzyczną nabożeństwa przygotowały “Cantus” oraz Zespół Folklorystyczny Pogranicze z Szypliszek. Po południu zaproszono na przegląd do Amfiteatru Miejskiego.

Wystąpiło łącznie 13(!) zespołów. Pogoda nie sprzyjała występom plenerowym, jednak deszcz, zimny wiatr i zbliżająca się burza nie zniechęciły żadnej z prezentujących się grup. Wyniki prezentacji poznamy jesienią, po zakończeniu Regionalnych Spotkań w całym kraju.

Organizatorami spotkania byli: Związek OSP RP oraz Urząd Miejski w Rajgrodzie.

Warto też zajrzeć na strony:

          Festiwal Kultury Polskiej w Truskawcu:

http://starogard.pl/festiwal-kultury-polskiej-na-ukrainie-34047/

http://kwspu.pl/aktualnosci/festiwal-kultury-polskiej-w-truskawcu/

http://protruskavets.org.ua/festyval-polskoji-kultury-u-truskavtsi/

         Przegląd w Rajgrodzie:

http://umrajgrod.pl/GMINA-RAJGROD/Kultura-i-sport/id-984id-XX-Regionalne-Spotkania-Zespolow-Artystycznych-OSP.html#tresc